PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : alimuzaffer yeni kurulum

alimuzaffer
12-11-2012, 06:29 PM
Başlığın tanıtım amaçlı olduğu kadar biraz da tanktaki gelişmelerin güncelleneceği bir günlük tarzında olmasını arzuluyorum. Daha çok başında olduğum bu hobi de siz değerli üstadların yorum ve yardımlarını bekliyorum.

Tankın tanıtımı ve ekipman bilgisi:

Ölçüler : 125 uzunluk 60 derinlik 50 yükseklik (125x60x50) ana tank
100 uzunluk 45 derinlik 35 yükseklik (100x45x35) üç bölmeli sump

Tuz : Instant Ocean

Kum : Two Little Fishies Argonit

Kaya : Reef On The Rocks C1 + C2 + Kendi yaptığım tasarım:)

PS : Bubble King Supermarine 250

Dalga Motoru : 2 Adet Tunze 6055

Geri Dönüş Motoru : New Jet 4500

Armatür : Domilux 8x54 (4 beyaz 3 mavi 1 kırmızı)

Reaktör : Ca Reaktörü : Schuran Jetstream Pico (henüz devrede değil)
Medya reaktörü : Yener Yılmaz yapımı tekli reaktör

Kurulum tarihi : 21.10.2012

Akvaryuma 21 Ekim tarihinde start verildi. 24 Ekim de 1 litre FritzZyme 9 eklendi ve biyolojik çalışma başladı. Bu tarihten 5 gün sonra (29 ekim) Fritz pro Carbon eklendi. ( o günden bu güne her onbeş günde bir yenilenmektedir) 31 Ekim tarihinde ilk parti canlılar geldi ve 1 litre daha FritzZyme 9 eklendi. 7 Kasım da ilk diatom alg oluşumu gözlendi. 11 Kasım da 20cc FritzZyme 460 girildi. 25 Kasım da 10cc FritzZyme 460 girildi. (ve bu tarihten sonra her 15 günde bir 10cc girilmeye devam edildi ve edecek) 27 Kasımda ilk giren canlılardan regal angle öldü. 28 Kasımda yeni ithalattan yeni canlılar geldi. 1 Aralıkta tüm balıklar öldü ???? 1 Aralık su değerleri dKH : 6.48 Ca : 536 Nitrat : <1 Fosfat : 0 Tuzluluk : 1024 Ph : 8.2 sıcaklık 25C Akvaryum kurulduğu günden itibaren her on günde bir %10 su değişimi hiç aksatılmadı. Akvaryumun sıcaklığı sabit 25C.
11.12.12 tarihli son su değerleri: dKH : 5.81 (LaMotte)
Ph : 8.0 (Milwaukee)
Nitrat : <1 (LaMotte)
Fosfat : 0 (Salifert)
Sıcaklık : 25.2
Tuzluluk : 24.5

Not: En yakın zamanda tankın fotoğraflarını ekleyeceğim.

alimuzaffer
12-12-2012, 05:17 PM
Tankın dönemsel fotoğrafları...

gelen ilk canlılar:

ikinci parti canlılar ile tank

sump:

alimuzaffer
01-05-2013, 10:07 PM
Biraz güncelleme...

Tanka 3 günde 1 (iki kapak) fritzzyme 460 ve haftada 1 (bir kapak) marine snow girilmeye başlandı.
21 Aralıkta yeni canlılar geldi.
29 Aralık günü Ca reaktörü devreye alındı.

5 Ocak tarihindeki güncel su değerleri:

Tuzluluk : 1023.8 (biraz düşmüş yavaş yavaş yükselteceğim.)
sıcaklık sabit : 25C
Nitrat: 1 den az
Fosfat: 0
Ph: 8.4
dKH : 10.2 !!
Ca : 1403ppm !!! dikkat magnezyum değil kalsiyum :) olabilirmi gerçekten??

dgnbek
01-06-2013, 12:28 AM
=) Tank hareketlenmeye başlamış. Tabi bunun yanında suda eskimeye başladı =) Birde birazcık daha kaya ekleyip iki tane yuvarlak öbek olsa daha güzel olmaz mı?

ohrili
01-06-2013, 06:35 PM
hayırlı olsun güzel bir tank olacak inş.

regal i sonraki foto larda göremdim.. sizmi çıkardınız..

alimuzaffer
01-06-2013, 10:45 PM
Doğan Bey;
Çok teşekkür ederim yazını okuduğum andan itibaren nasıl yaparım nasıl ederim diye düşünüyorum, sanırım dediğini yapacağım sol taraftaki C1 (reef on the rocks) öylece duracak ortadaki 3 ana kayadan oluşan yapıyı sırt üstü yatırıp kendi ekseninde çevireceğim ve sağ arka köşeye yerleştireceğim böylelikle sağda bir grup solda bir grup kayam olacak orta kısım boş olacak. Yalnız tek düşüncem mevcut mercanlar bundan nasıl etkilenir?

Arif Bey;
Güzel düşünceleriniz için çok saolun, Regal Angel malesef öldü ben çıkartmadım ancak sanırım zoanthid'lere dokunuyormuş ki o gittikten sonra açmayan zoa larım açmaya başladı.

Ateş
01-07-2013, 08:19 AM
Ali bey, Pocillopora'nın (en solda kayanın üstünde duran) durumu nedir? Renk vs.?

ohrili
01-07-2013, 12:49 PM
Sump taki kayalarıda çkarmanızı tavsiye edebilirim pislik tutmaktan başka bir işe yaramaz..

alimuzaffer
01-07-2013, 12:54 PM
Ateş Bey, aslına bakarsanız Pocillopora geldiğinden çok da farklı değil belki çok az bir koyulaşma olmuş olabilir ama bariz bir renk değişimi yok fotoğrafları malesef cep telefonuyla çekiyorum çok belli olmuyor renkler.Bu arada pocilloporanın başından geçen yengeç macerasından sonra beyazlayan iç kısımdaki bölge tekrar renk alıyor gibi.

alimuzaffer
01-07-2013, 01:03 PM
Arif Bey, Haklısınız aynı konuyu aslında Ali Rıza Beyle de konuşmuştuk o kayalar en yakın zamanda sumptan çıkacak. Ben o kayaları aslına bakarsanız bakteri tutsunlar diye koymuştum ancak yanlış yaptığımı anladım. Uyarınız için teşekkür ederim.

dgnbek
01-07-2013, 05:47 PM
Arif Bey, Haklısınız aynı konuyu aslında Ali Rıza Beyle de konuşmuştuk o kayalar en yakın zamanda sumptan çıkacak. Ben o kayaları aslına bakarsanız bakteri tutsunlar diye koymuştum ancak yanlış yaptığımı anladım. Uyarınız için teşekkür ederim.

Arif abiye bende katılıyorum sumpta kaya olumlu olmak ile beraber pislik tutmak ve zararlı bir sürü canlı oluşumuda tetikleyebiliyor.Mesela flatworm lar gibi..Kendi tankımda var ve sırf sumpta bulunan kayaları iptal etmek için ve yeni model bir sump için sırıfdan sump yaptırdım bu aralar yerleştiricem.

alimuzaffer
01-07-2013, 10:56 PM
Doğan Bey, yeni yaptırdığınız sump la ilgili biraz bilgi verirmisiniz tasarımda değişiklik varmı? Bu arada kayalarla ilgili değişikliği az önce tamamladım su biraz durulsun resimleyip siteye ekleyeceğim.

alimuzaffer
01-08-2013, 05:35 PM
Bugün Doğan Beyin teşviği ile birşeyler yaptım ancak şunu anladım ki ben bu işte yeteneksizim :)
Yorum ve önerilerinizi esirgemeyin lütfen.

Sol tarafı aynı bıraktım.

Sağ taraf değiştirildi.

Genel görünüm.

ohrili
01-08-2013, 05:58 PM
ortayı boş bırakıp ortadaki teferruatı sağa sola dağıtırsanız güzel bir iş çıkacak ortaya.. antiasları nereden aldınız cok güzeller maaaşallah..

alimuzaffer
01-08-2013, 06:05 PM
Arif Bey önerinizi dikkate alacağım ve ortayı boşaltacağım.
Antias ları sağolsun Ali Rıza Bey sayesinde edindim keyifleri çok yerinde çok sağlıklılar maşşallah.

alimuzaffer
01-11-2013, 06:45 PM
Arif Bey, tavsiyenize uyup ortayı boşalttım ve sanırım en güzel böyle oldu gerçekten içime sindi şimdi. Bana bu konuda verdiğiniz tavsiye ve cesaret için size ve Doğan Bey'e çok teşekkür ederim.

dgnbek
01-11-2013, 10:29 PM
Maşallah gün gelir spsleriniz ortayı kapatır inş. =) Yeni partide Anthiaslar var boş geçmeyin derim özellikle purple tuka ve sunsetleri çok yakışır tankınıza.Mevcut olanlarda çok güzel görünüyor birkere daha Maşallah.Birde sağ tarafdaki kayalarda beyaz plate tarzında bir canlı var sanki ölmüş beyezlamış gibi duruyor resimden mi yoksa ölmüşmü eğer ölmüş ise çıkarın derim..

alimuzaffer
01-13-2013, 05:10 PM
Doğan iyi dileklerin için çok çok teşekkür ederim. Yazını geç görebildiğim için dediğin anthiasları malesef kaçırdım :(
Sağ taraftaki favites geldiğinin ikinci günü bembeyaz olmuştu ancak içteki ikinci rengi duruyordu (fosforlu yeşil) bende biraz bekleyim dedim yaklaşık 2 ay 10 gün oldu giden rengi yavaş yavaş geri yerine geliyor yani tekrar kızarıyor bu normal mi bimiyorum ama gün geçtikçe sanki ilk geldiği rengi geri alıyor.

alimuzaffer
01-17-2013, 07:24 PM
Güncel su değerlerim;
Nitrat : < 1
Fosfat : 0
PH : 8.3
Kh : 9.38
Ca : 371.52
Tuzluluk : 1023.5
Sıcaklık : 25C

Kendime çıkarttığım sonuç Ca reaktörünün co2 'sini fazla kısmışım sanırım biraz kabarcık sayısını arttırdım.

ohrili
01-20-2013, 06:05 PM
Yeni dizayn çok güzel olmuş. calılar eklendikçe daha doğal bir görüntü çıkacak ortaya.

alimuzaffer
01-28-2013, 04:08 PM
Arif Bey yorumunuz için teşekkür ederim.

Biraz güncelleme..
FritzZyme 460 tekrar 15 günde bir girilmeye başlandı fakat doz 30cc ye çıkartıldı.
Haftalık su değişimleri (%10) tekrarlanıyor ancak tuz fritz ile değiştirildi ilk izlenimler muhteşem.

güncel su değerlerim:

Nitrat: <1
Fosfat: 0
Tuzluluk :1024
Ph: 8.3
Kh: 10.05
Ca: 433

Kalsiyum reaktörümün çıktı suyu ph sı 6.3 :):)

dgnbek
02-11-2013, 08:49 PM
Camların temizlenmiş hali ile bir fotosunu bekliyoruz =))

alimuzaffer
03-12-2013, 08:33 PM
Camlar temizlendi üzerine bir daha kirlendi Doğan :)

Bir video ekleyim istedim...
Video da bir kırmızı bir mavi flo yanıyor.

dgnbek
03-13-2013, 05:24 PM
Kardeşim tankındaki canlıların renkleri çok güzel. Maşallah.

Yosunları gördüm: işte bu hobinin süprizleri bunlar =) Hemen yılmak yok.

Bence 3 yolu var:

a) Yosunların bulunduğu kayaları çıkar at.
b) Uygun birgün, beraber yosunlu kayaları çıkartıp gükzelce temizleyip kurutup tekrardan yerleştirelim.
c) Yosun yiyici tang grubu.

Ancak tang grubu eklesek de gene de yosunlu kayaları çıkartıp güzelce temizleyip, kurutup tekradan yerleştirelim

Ali Rıza Kuranel
03-14-2013, 01:47 PM
Bir grup tang gereksiz.

Ben (C) şıkkını işaretliyorum ama 1 adet Kole Tang (Ctenochaetus strigosus) yeterli gelir.

Deneyelim..::))

alimuzaffer
03-14-2013, 09:00 PM
Doğan yardım teklifin için çok teşekkür ederim artık el ele verip kurtulacağız bu hayin yosunlardan :)

Ali Rıza Bey gerçekten Kole Tang bu işi çözer mi diyorsunuz ben biraz daha fikir vermesi için bir kaç resim daha koyayım.

raptiye
03-14-2013, 09:13 PM
Muzaffer Bey'in kullandığı Ca reaktöründe eğer ayarsızlık söz konusu ise tanka karbonik asit kaçışı gibi bir durum varsa bu alglerin çoğalma nedeni/leri sayılabilir mi?

Tanglerin bu yosunu tamamen tüketeceğini düşünmüyorum. Elle yolma su değişimi dip çekimi gibi yöntemler ile azaltıldıktan sonra kalanları için yosoun yiyiciler düşünülse daha iyi olmaz mı ?

Yosun büyümesinde fosfatın olduğu söylenmir. Bu durumda GAC kullanımı olmalı mıdır?

Ali Rıza Kuranel
03-15-2013, 02:03 PM
1- Algler hayatın gerçekleri. Bkz. cyanobacteria

2- Ben 1 adet Kole Tang'in sabırla çalışarak bu durumu düzelteceğini düşünüyorum.

3- Dip çekmek suya taze oksijen taşır. Düzeni bozmadan dip çekilebeilir ama sayıca fazladan dip çekimi algler konusunda ters etki yaratabilir.

4- El ile temizlediğinizde suya kaçabilecek algler ve sporları olmayan noktalarda da alg gelişimi başlatır.

5- GAC gibi "English" terimler yerine "aktif kömür" denmesi daha doğru olur..::) Ve evet, zaten sürekli kullanılıyor. Kuşkusuz çok yararı var.
6- Fosfat'ın alg gelişimini teşvik ettiği doğru ama renkler suda PO4 olmadığını söylüyor.
7- Dahası RO suyunda silikat da olmadığını biliyorum.
8- Bir tank 2 yıl içinde oturur ve 5 yıl sonra bile bazı noktalarda alg olması neredeyse kaçınılmaz. 1 no.lu açıklamayı tekrar okuyalım..::)

raptiye
03-15-2013, 02:49 PM
Fenerbahçe maçına bakiyordum terimler karışmış. Kusura bakmayın. Fosfat tutucu yazacaktim.
(gfo olması gerekirken gac olmuş).

renkler sudaki fosfati nasıl anlatır?

Neyse ki turu geçtik. Gs ve Fb ye başarılar. :)

Ali Rıza Kuranel
03-15-2013, 05:54 PM
Renkler kararır.

Örnekse yeni kum veya canlı/ölü ama "doğal" kaya eklendiğinde olduğu gibi..::)

alimuzaffer
03-22-2013, 08:02 PM
Biraz Güncelleme...

Emrah Bey destekleriniz için teşekkür ederim size de bahsettiğim gibi bazı talihsizlikler yaşadım ama şimdi durum stabil gelişmeler şöyle;

--Ca reaktörünün beslenmesi değiştirildi artık dozaj pompası yerine pasif besleme kullanılıyor.

--Ro cihazımın tüm filtreleri değişti çıktı suyu 000ppm (yosunun ana kaynağı buydu sanırım)

--Aktif Karbon artık aktif bir filtrasyonla kullanılıyor bunun için Comline Filter 3163 kullanılıyor.

--Tanka yosunla mücadele amaçlı bazı canlılar eklendi bunlar Kole Tang Yellow Tang Emerald Crab bunlardan özellikle Emerald Crab ler inanılmaz çalışkanlar.

--Güncel Su Değerlerim;
Nitrat 1 den az
Fosfat : 0 (salifert bu teste hiç güvenmiyorum sürekli sonuç 0)
Kh : 7.9
Ca : 412
Tuzluluk : 1024.7
Tank ph : 8.1
Ca reaktörü çıktı Ph sı : 6.4

alimuzaffer
03-31-2013, 07:28 PM
Biraz güncelleme,
Şu an acayip fikirler içerisindeyim, Ali Rıza Beyin gönderdiği fotoğraf beni ciddi anlamda kaya dizaynını değiştirmeye sevk etti,
gerek görüntü gerekse akıntıyı engelleyen yüksek kayalarımı alçaltacağım ve dizaynı bozan sev(e)mediğim bazı canlıları elimden çıkartacağım.

Ali Rıza Kuranel
04-04-2013, 03:40 PM
Gönderdiğim resmi buraya koyarak acaba doğru mu yapıyorum??

[/IMG]

dgnbek
04-27-2013, 10:23 PM
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=XV2uB0mvhjo&feature=endscreen

alimuzaffer
05-28-2013, 07:50 PM
Güncelleme..

Tanka isim buldum ''Reef on the Hills''

Değerlerim:
Ca: 454
Kh: 7
Ph: 8.3
nitrat: 0
tuzluluk: 1023

REEF ON THE HILLS

[/URL]

(http://s1342.photobucket.com/user/alimuzaffer/media/IMG_5475_zpsbada4c50.jpg.html)

(http://s1342.photobucket.com/user/alimuzaffer/media/IMG_5494_zpsac38a9f4.jpg.html)

[URL=http://s1342.photobucket.com/user/alimuzaffer/media/IMG_5508_zps9f253ce3.jpg.html]

Ali Rıza Kuranel
05-31-2013, 05:41 PM
İlla ingilizce bir isim aranıyorsa, önerim: "reef on the rise" ??

(bu arada mavi ışık altında değil de beyz/mavi/pembe kombinasyonunda çekilen resimlerin daha anlaşılır/etkileyici olacağını düşünüyorum.)

dgnbek
07-17-2013, 09:59 PM
Ali bey tankınızın güncel fotograflarını rica edebilirmiyiz.Eminim dahada güzelleşmiştir canlılarınız. :)

ohrili
07-18-2013, 06:51 PM
Maaşallah çok güzel.

alimuzaffer
09-08-2013, 02:07 PM
Biraz Güncelleme...

Bir süre işlerimin yoğunlu tatil vs gibi durumlar yüzünden tankla yeterince ilgilenemedim tankta 2-3 acropora kaybedince bir ölçüm yaptım ki Kh 3.5 seviyelerine kadar düşmüş 3 gün önce müdehaleye başladım şuan 7 civarlarında.
Tankın bir video'sunu çektim oldukça kalitesiz bir görüntü ancak fikir vereceğini umuyorum.

http://s1342.photobucket.com/user/alimuzaffer/media/ROTH_zps99bb35f6.mp4.html

dgnbek
12-15-2015, 09:38 PM
Vay be ,biraz maziyi irdeledimde ne tanklar gelmiş geçmiş..