Dar Alanda Koca Tunzeler
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dar Alanda Koca Tunzeler

Dar Alanda Koca Tunzeler

Merhaba!

Bu benim forumdaki ilk mesajım ve böyle "az ama öz" bir forum bulduğum için mutluyum.

Ankara'dan hobici bir arkadaş akvaryumunu satmaya karar verince bana nasip oldu ve ne zamandır ertelediğim projeye "zorunlu" bir başlangıç yaptım. Aldığım akvaryum da dahili taşma kutusu var ve kutunun yanında pek bir işe yaramayan 20-25 cm lik bir alan var. Ben de Tunze dalga motorlarını ve dalga kutusunu bu alana yerleştireyim diye düşünüyorum. Akvaryum, Amerikalıların "peninsula" diye tanımladığı uzun iki kenarını ve bir kısa kenarını açıkta bırakan bir tasarım. Eski mesajlara baktım da Ateş Bey' de aynı tasarımı kullanıyor. Bu tasarım gayet şık ama akvaryumun kalanını görsel anlamda temiz tutmak için bütün büyük Tunze'leri taşma kutusunun olduğu kısa kenara yerleştireceğim. Ve tasarımı temiz tutmak için Tunze'nin dalga kutusunu ve 2 adet 6101'i taşma kutusunun yanındaki boşluğa yerleştirmek istiyorum. Dalga kutusu tam köşeye, 2 adet 6101 de altlı üstlü olarak dalga kutusunun yanında duracak. Bir ihtimal taşma kutusunun altına da 6105'i koyabilirim. Bu motorlar fiziksel olarak oraya sığıyor ama biraz sıkışık duracaklar. Sizce bu tasarımda sıkıntı olur mu?
    Fırat Çıngı

Moderator

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
    Bence Wavebox'ı tam taşırma kutusunun yanına yaslayın(eger ikisi de aynı genişlikte ise gayet şık durur). İki tane 6101'den bir tanesini wavebox'ın yanına yani camın üst köşesine diğerini ise karşı çapraz köşeye yerleştirip su çıkışlarını birbirlerine teğet geçecek şekilde çevirin. Böylece heryere ulaşan ve kumun tek taraftan kalkmasını engelleyen bir akıntı elde etmiş olursunuz.
    Eğer bütün motorları sadece şık gözüksün diye bir tarafa toplarsanız.. ki ben önce bu şekilde yapmıştım, karşı taraftaki kum, akıntının etkisiyle zamanla aşınıp motorlara doğru toplanmaya başlar. Ta ki akvaryumun alt camı ortaya çıkana kadar. Bu konuda elimde pek resim yok ama akvaryumumun elimde olan resimlerini ekliyorum. Orada Tunze'lerin çapraz köşelere yerleştirildiğine dikkati çekerim. Taşırma kutusunun karşısındaki Tunze'nin kablosu akvarum kuşağına kablo tutacakları ile sabitlenip taşırma kutusu tarafından dolap içindeki prize indirilmiştir. Bu şekilde kabloyu taçın arkasına gizlemiş olursunuz . Ama eğer taç veya kuşak kullanmıyorsanız bunu gizlemek pek mümkün değil.

Member

Geçenlerde bir sohbet sırasında geçmişti 6095 motorların performansı, verimi gözüme çarptı eklemek isterdim. Sizin görüşünüz nedir?

Member

Yukarıda grafik gözükmüyor. Bir önceki mesajda verdiğim linkteki karşılaştırma grafigidir

Administrator

Emrah,
    Bir önceki linkler gözükmediğinden bu grafik boşlukta kalıyor?

Member

http://www.advancedaquarist.com/2013/4/review

bir önceki mesajda vermiştim çıkmayan resmi silerken arada gitmiş sanırım.

Administrator

Emrah,

Tunze fiyat listesinde yer alan karşılaştırmalı video sanıyorum, bu grafiklerden daha açıklayıcı.

Özelde 6095 "wide flow" çalışan ama 9.5 ton/saat dalga üreten bir cihaz. Bence grafiklerin tersine ileriye atış gücü -ağzı ve dalgası çok geniş olduğundan- göreli olarak (sözgelimi 6055) daha az. Kuşkusuz bu gözlemi 6095 kullananlar daha iyi sorgulayabilir. 6095 daha ziyade 100 cm'e kadar tanklarda kullanmak daha verimli olabilir veya 6105 kullanmasına rağmen kimi bölgelere ulaşamadığında - bu ben olabilirim..:- destekleyici olarak kesinlikle 6095 kullanmalarını öneririm.

Beklentii eğer suda "ciddi" bir girdap yaratarak her noktaya ulaşmak ise ve tank 100 cm - 120 cm arasında ise 6055 daha elverişli olabilir.

Kimi tanklarda 130 ve üzeri, 6095 kullanan -sözgelimi Erkan Baygül - 6105'te karar kıldı. (Umarınm başlık açarak kendi akvaryumunu "fizik" bölümüne koyar. Tabii sen de..:)

Her çeşit deneyimin burada paylaşılması yararlı olur.

Member

6095 grafiği

6055 grafiği

grafikler advancedaquarist sitesiyle ters düşüyor. Ama sizin sölerinizi destekler nitelikte.

http://tunzeusa.com/6055-or-6095-nan...how-to-decide/

+ Konu Cevaplama Paneli