Scuba reef
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Scuba reef

Administrator

Ortalama 10 ay.

Ortalama 300 litre su ve 2 ton aşağıdan yukarıya geri dönüş ve 2.5 ton dalga motoru. Akıntı az. (En genel olarak optimum 9 ton - 30 kat - olmalı. Geri dönüş sistemine dokunmaksızın acaba 1 adet adaha 6025 düşünülebilir mi? Ben olsam abartır, 6055 takardım ama siz lütfen "gaz" almayın..)

Toplamda 8 x 24: 192 watt aydınlatma. Aydınlatma da az.. SPS tanklarında 1 litreye 1 watt uygun bir seçim olur. Bu hedefi nasıl yakalayabilirsiniz, yakalamak ister misiniz, sizin terchiniz.

Ama sanırım katkı biraz fazla...)) Ama buna yorum getiremem..))

Şimdi akvaryumda kimyasal denge neredeyse oluşmak üzere amd biyolojik denge oturmamış. Siz nitrat yüksek okuduğunuz için biopellet kullanmayı bir seçenek olarak uygulamaya koydunuz.

Sorun, zaman içerisinde biyokimyasal dengenin oluşması. Yani, sıfır nitrat-sıfır fosfat değerlerinde beklenen hızda KH ve Ca tüketiminin oluşması ve sonuçta arzulanan (beni katmayın bu gruba) büyümenin sağlanması...

Ben ve moderatörümüz Ateş Bey, daha ziyade "renk" üzerine zar atıyoruz, diyelim...))

Junior Member

Akıntı konusu şimdilik olmasada aklımın bir yerinde var.6025-6045 veya 6055 neden olmasın?

Aydınlatmaya hiçbir şey yapamam mevcut tankta.

Katkı konusu maalesef tamamen benim o da olsun bu da olsun dememden dolayı. Denge sağlayamama sebebim olabilir. Belki tüketim için nitrat-fosfat için biopellet tercih ettim. İinşallah pişman olmam. Bir grup kesinlikle olmaz, diyor; bir grup birşey olmaz kullan diyor.O bakteri patlaması denen şey bende olmadı: 4 gün içinde 2 gün akvaryum kendi çalışıyor işyerinde olduğu için. Pazartesi'yi de atlatırsak sınıfı geçicez sanırım

Bende çok aşırı büyüme peşinde olanlardan değilim açıkcası. Derdim nitrat ve fosfat okunmasın. Mercanların rengini tam göreyim ve bağlı olarak benim bu yüksek nutrientten sebep bulduğum mercanlaedaki stresin uzaklaşıp kh ve ca daha çok tüketmeleri. İdeal büyüme neyse o olsun. Fazlasını istiyosam namerdim

Bu aşamada besin olarak ne girmemi tavsiye edersiniz? Elimizde olmayan birşey varsa tedarik edelim. Sıfır nutriente ulaşana kadar pek birşey girmeyi düşünmüyorum.

Senior Member

Biopellet kullanan akvaryumlar gördüm.Bazı tanklarda kullanan arkadaślar memnun ama çoğunlukla çıkartan arkadaşlar duydum. Kanaatimce olmaz diye birşey degil kesinlikle, ama ben pek sıcak bakmıyorum. Biodigest ve bioptim ile başlayın tavsiyem.

Diger karbon kaynaklı yöntemleri pek bilmiyorum ama katkı olarak C-balance kullanır iseniz memnun kalırsınız.

Aydınlatma bende de yetersiz. Siz mercan besliyorsunuz ve de SPS. Kendi tankımda 10 Adet 80 watt T5var ve hala iki yandan 150watt lık tekli metal eklesem mı, diye düşünüyorum..
    "İnsan dilinin altında gizlidir."

Junior Member

Prodibio yu kullanıyordum zaten.

Bbelli bir yerden sonra takıldığım için çözüm amaçlı olarak bu metodu denemeye karar verdim.

Mevcut olarak reaktör yardımıyla mercan kırığı dozluyorum zaten. Akvaryuma eksik kalan mg.için elle ekleme yapıyorum.

Daha çok mercan besini ve renklenme için destek olabilecek katkılar konusunda tavsiye-tecrübe paylaşımı istemiştim.

Aydınlatmadan memnunum aslında.

Senior Member

İsminiz neydi kusura bakmayın?

Bu aydınlatma sistemi ile bu debi ile bu akıntı ile bir de birçok sonuç alamadağınız ürün girmişşiniz ve üzerinde hala kesin sonuç alınamamış bir yönteme yöneliyorsunuz.

Nitrat 10 iken nasıl bir sonuç bekliyorsunuz ya da ne istediğinizi ben anlayamadım?
    Konu dgnbek tarafından (09-10-2012 Saat 10:58 AM ) değiştirilmiştir.

Junior Member

İsim Emre..

Sistemi Ankara'lı yerli bir üreticinin ürünleri ile kurdum. Renklenme konusunda pek sıkıntım olmadı. Katkı girme olayı ise tamamen benim deneme isteğimin neticesi; belki katkıları oldu belki olmadı. Net konuşmam zor çünkü çok şey girdim.

KH/Ca tüketimini yavaşlattığını düşündüğüm yüksek seyreden nitrat ve fosfat seviyemi düşürmek için biopllette başladım. Ben de kullanımı konusunda tereddüt yaşıyordum fakat Gökhan abi gönül rahatlığıyla kullanabilirsin dediği için kullanıyorum. Kendisi, bu piyasada güvendiğim, bilgisi olan, ürün satmak için değil doğruyu bulmak için sizi yönlendiren ender düzgün insanlardan biridir benim için.

Şu an biopelletin 1. haftası ve mercanlarda olumsuz bir tepki gözlemlemedim. Fosfat testimi yaptım bir düşüş söz konusu değil. Nitratı henüz ölçmedim.

Akıntı olayı aklımda var dediğim gibi ancak aydınlatmaya ekleme yapmam mümkün değil.

Bugün için nitrat ve fosfatı sıfıra yaklaştırana kadar herhangi bir besin girmeyeceğim. Sonrasında neler ekleyebilirim için araştırma içindeyim. Belki hiçbir şey eklemeden balık sayısını arttırarak devam ederim.Tecrübe paylaşımını bu yüzden istiyorum. Değişik fikirler tecrübeler beni veya burayı okuyan insanları, dolayısıyla hobiyi ileri götürür düşüncesindeyim.

Junior Member

Biopelletin 2.haftası nitrat 2 nin fosfat 0.03 değerinin altında gözlerim beni yanıltmıyorsa..düşük nutrientin etkisini fungialar doku kaybı ile gösterdiler.sertlerde sıkıntı yok şimdilik olumlu değişiklikler gözlemliyorum.İnşallah daha iyi olacak ca-karbonat-mg.eklemesi ve su değişimi dışında(birde biodigest ekledim)herhangi bir katkı girişim yok.herşey güzel şimdilik...
    kh:salifert10 tm ile 8
    ca.430
    mg.1300
    akıntı ve aydınlatmada henüz bir ekleme yapmadım.

Senior Member

Emre bey son durum nedir gelişmler nasıl?

Junior Member

fungialar dışında sıkıntı yok çok şükür sistem değişikliği sonrası tanka süre vermek gerek.gözlemler devam ediyor ama gidişatım olumlu..

Junior Member

İş-güç yoğunluğu sebebiyle bu foruma fazla vakit ayıramadım.Geçen süreçte ekipmanda değişiklikler oldu.Tüm kz katkılarını kullanmayı kestim ve biopelleti çıkarttım.Akıntıyı tunze 6045 ve newave4000 ile destekledim.Lambalar giesmann 4 lagoonblue ve 4 actinic+ ile değişti.Lambalar konusunda hala kararsızım.Sanki fotosentez için yetersizmiş gibi geliyor.Lps tipi mercanlar çıktı.Tankı bir toparlarsam resimde paylaşacağım.

+ Konu Cevaplama Paneli