Mercanlarda renk acilmasi?
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mercanlarda renk acilmasi?

Administrator

İlk resmin görünmediğini ama tarafıma telefondan attığınız mesajdan gördüğümü söylemeliyim.

Öncelikle ışıklar açık durumda Acropora Loripes olduğunu düşünüyorum, bu kadar polip açılımı hayvanın yeterince akıntı alamadığına işaret ediyor gibi.

Tankın hacmi, akıntı, geri dönüş ve nihayet üzerindeki ışık hakkında bilgi verebilir misiniz?

Junior Member

Bu da fistik yesili olmasi gereken staghorn acropora

Junior Member

Tankim 130*60*50 yukseklik. Uzerinde 8*54 watt armatur (3beyaz 4 mavi 1 actinic)
    Ps bk mini 180, geri donus red dragon 4,5 ton, akinti tunze elektronik 6105 *2 ve nanowavebox

Junior Member

Dediginiz gibi bu canlinin geldiginden beri inanilmaz bir polip acilimi var ve ben bundan cok keyif aliyordum simdiye kadar. Lakin renk acilip da mercan limon gibi olunca is degisti. Halen polip acilimi maksimum duzeyde, buyume de var ama guzel koyu canli yesil renk ucti gitti.

Konu clostridium tarafından (02-25-2014 Saat 05:26 PM ) değiştirilmiştir.

Administrator

Uzerinde 8*54 watt armatur (3beyaz 4 mavi 1 actinic)
    Ps bk mini 180, geri donus red dragon 4,5 ton, akinti tunze elektronik 6105 *2 ve nanowavebox
    1- 3 beyaz, 4 mavi? Biraz açabilir misiniz?
    2- Tunzeler hangi güçte (jumper) çalışıyorlar?

Junior Member

3 ati aquablue special
    4 ati blue plus

Tunzeler 18v jump ile calisiyorlar. Ama ikisinin de Altinda kalan bolumlerde balik diskilari birikiyor. Tortu birikiyor. Cami silerken kalkiyorlar farkediyorum. Lps lerin cok mutlu oldugu minimum bir akinti var tankin her iki kenarinda

Administrator

Artı Nano Wavebox ve mercanların makro çekimlerinde -ışılar açık olmasına rağmen- böyle bir polip açılımı:

1- 18 V jumper olmasına ve 50 cm yükseklik ile en kısıkta bile bu görüntünün oluşmaması gerekir. Zaten "camı silerken biriken tortuların kalkması" akıntıda bir sorum olduğunun açık göstergesi.

2- Mercan ölümlerinde işlendiği gibi, su-gaz değiş-tokuşu gerçekleşemediğinde mercanlarda yer alan Zooxanthellae mercanı terk etmeye başlar. Lütfen tekrar okuyalım.

3- Akıntı "kaotik" olmalı. Su adeta bir "çorba" gibi karışmalı ama mercanlar "stratejik" konumlanma için nereden "ne" geldiğini bilmeli. Kimi zaman akıntıyı değiştirmek isterseniz, önemli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir de "LPS'lerin çok mutlu olduğu bir akıntı var tankın her iki kenarında" saptamanıza takıldım:

- LPS mercanlar az mı akıntı sever?
    - Usta forumlarda herkes, hatta üretici ve profesyonel "uzman" kişiler bile böyle söylüyor: Yavaş yavaş, yumuşak yumuşak...
    - İlla ki.. Öğrenmenin yaşı yoktur zaten..!!.

+ Konu Cevaplama Paneli