Ca reactoru ve beyaz benek?
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ca reactoru ve beyaz benek?

Junior Member

Ca reactoru ve beyaz benek?

merhaba selamlar,
    akvaryumumu kuralı 2 ay oldu hatta geçti. 1 ay canlı kayalarla döndürüm. daha sonra deneme amaçlı mercan ekledim. şuan 10 tane mercanım var ve sıkıntı yok.ilk aydan sonra mercanları ekledikten sonra calsiyum reaktorunu devreye aldım ve ne olduysa o gunden beri balıklar beyaz benekten kurtulamadılar. acaba reaktörü kapamalımıyım? 410 cal seviylerinde kapayınca 360 lara düşüyor 3 günde.
    reaktör olarak bubble magus kullanıyorum. acaba bubble magus reaktörü kalitesizmi dersiniz? çıkış phım 6.17 ve 35 40 gibi kh çıkışı var. katkı olarak calsiyum reaktörüyle beraber grotech a b c m giriyorum günlük 5ml.birde birghtwell koral colour giriyorum 1ml.
    acaba bu grotech ve brightwell katıkları balıklarda stres yaparmı? fazla giriyor olabilirmiym. üzerineki bilgilere göre günde 10ml giremem gerekirken ben önceleri 3 sonra yaptım. birde ph 7.8ile 8 arasında gündüz gece farkından dolayı değişiyor. bugun 7.9 altına düşünce reaktörü devreye alması için ayar yaptımki ph dalgalanmasınıda minumuma çekmek için.mercanlar keyifli balıklarım çok fena.balıklar oturmuş balık olukları oldugu için ölüm olmuyor lakin 1 aydan fazla zamandırda çok yoğun beyaz benek var. kendileri gibi bende sıkıldım bu durumdan. .sizdende düşüncelerinizi bekliyorum.
    cal:400
    mag:1300
    ısı:27 28
    kh: 7
    akvaryum :800 litre

Junior Member

tuzluluk 1.025

Junior Member

Akvaryumdaki Ph ı ne ile ölçüyorsunuz ?
    Bana Ph daha düşükmüş gibi geldi .
    Birde karbon kaynağı kullanıyor olabilirmisiniz ?
    Konu karaadam tarafından (01-27-2012 Saat 11:59 PM ) değiştirilmiştir.

Junior Member

karbon yok ph 7.9

Moderator

Akvarumun sıcaklığı 27 - 28 demişsiniz, acaba soğutucu kullanıyor musunuz?
    Soğutucu olmayan akvaryumlarda gece ve gündüz sıcaklıkları fark gösterebilir ve bundan dolayı balıklar beyaz benek olabilir.
    Bence her deniz akvaryumunda bir soğutucu ve ihtiyaca bağlı olarak ısıtıcı olmalı ve su 25 derecede sabit tutulmalı.

Bir diğer sebep de akvarumun yeni kurulmuş olmasından olabilir. Her yeni kurulum akvaryumda suyun oturmamış ve yeni olmasından dolayı balık kayıpları görülebilir.
    Bence Balık almakta çok acele etmeyin ve mevcut balıklarınızın durumunu gözlemleyin.

Junior Member

Alıntı esco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karbon yok ph 7.9
    Karbon kaynağı derken Aktif karbonu sormadım .
    Biopellet , votka , sirke , şeker vs gibi bakteri yemlerine karbon kaynağı denir.
    Bu tarz birşey kullanıyor musunuz ?

Administrator

Burada endişe duyulan konu: acaba kalsiyum reaktörüne bağlı olarak oluşan pH oynaklıkları ve/veya düşük pH (7.9) balıkları benek yapıp yapmadığı?

Olabilir ama ben Ateş Beyin yanıtının altına imza atmakla yetineceğim. Çünkü, çoğumuz reaktör kullanıyoruz ve oldukça hassas balıklar besliyoruz. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadık.. (Tuhaf bir dayanak oldu.. bir nev'i düz mantık..)

acaba şu an durum nedir? merak ediyorum..

+ Konu Cevaplama Paneli