Cyano- mercanlarda koyu renkler-İyon dengesİ
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cyano- mercanlarda koyu renkler-İyon dengesİ

Threaded View

Junior Member

Cyano- mercanlarda koyu renkler-İyon dengesİ

Açtığım bu konu başlığında kendi akvaryumumun fikir yürütme bakımından faydalı olacağını düşündüm.

akvaryum ölçüleri: 140cm * 70 cm en *60 cm yükseklik
    sump: 90cm * 53 cm en *25 cm yükseklik
    Skimmer royal exclusiv DeLux internal 250
    Geri Dönüş Aquabee up 6000
    Dalga Motorları: 6100 tunze electronic 2 adet
    Aydınlatma: Domilux 8*54 watt: 1 adet pure actinic, 4 adet giesemann actinic, 1 adet kz fiji purple, 2 adet ATI aqua blue special

Canlılar: yellow tang, purple tang, kole tang, powder blue tang. ayrıca 7 tane anthias ve 5 adet chromis.
    25 adet conch, 5 adet turbo snail..

Test değerleri: mg 1170- ca 470 ppm, kh 6,0 salifert ve nitrat 0,1 ve fosfat 0 la motte ile...

Administrator

Öneriler: 1 litre karbon filtrasyonu. Çünk cyanobakteriler konu başlığında da belirtildiği gibi, denitrifikasyon reaksiyonu sırasında açığa çıkan N2 gazını bile kullanabilme yeteneğine sahip..

Aydınlatma saatlerinde "ufak/hafif" bir azaltma gerekebilir.

Mercan yemi ve/veya Amino Asit kullanılmamasında yarar var.

Ve akıntı : Çok fazla gelmesin?

Kesinlikle dip çekilmemeli.

Votka, pellet, vs. kullanılmamalı.

Cyano kendiliğinden geçmesi gerekir.

Aynı tankın resimleri devam ediyor:

Senior Member

Su değişikliği sıklığı nedir acaba ?Su değişimleri aksatılıdığı zaman başta cyano gibi sıkıntılar bildiğim kadarı ile ortaya çıkıyor.Cyano hadisesi su değişikliğini aksattığım zamanlarda geçmişti..
    "İnsan dilinin altında gizlidir."

Junior Member

Haftada 25 lt su değişimi yapılıyor. Tuz olarak tropic marin tuz kullanılıyor. Tuzluluk oranı 1025 .

Junior Member

Akvaryumdaki dengesizlik ilk önce düşük magnezyum değeri(1100) ile başladı. magnezyumu yükseltmem yaklaşık 1,5 ay kadar sürdü. Bu sürenin sonunda magnezyum 1340 'a kadar yükseldi. Ancak bu magnezyum değerinin yansıması olarak corallin alglenme tüm camlar ve kayaları sararak tüm akvaryumu kapladı. Bunun sonucu olarak da magnezyumu bu değerde tutabilmek için qfi magnezyumla günde yaklaşık 12 ml dozlama yapmam gerekti. Corallinalglerin oluşumunu durdurmak ve geriletmek amacıyla magnezyum değerini 1200ppm e düşürdüm. Ancak bu seferde akvaryumdaki (sanırım) iyon dengesi bozuldu ve kalsiyum 470 ' e fırladı. Magnezyumla uğraşırken kh 'ı ihmal etmem ve kalsiyum reaktörünün(pico) yeterli gelmemesi sebebiyle kh 5,4 e kadar düştü. Bu sefer kh'ı artırmak için yeni kalsiyum reaktörü araştırmalarına girdi. Zor ayar tutacağı ve uğraşmaktan bıktığım için kolay ayarlanır ve tabiki ucuz bir reaktör arayışına girdim. Sonuç olarak buble magus c120 de karar kıldım. Kolay ayar tutan damla sayısını takip edebildiğim ve en önemlisi ayarı hiç bozulmayan bir reaktöre sahip oldum. yaklaşık bir haftadır 6,3 çıkıç ph si ile çalıştırdım ve kh 6,2 ye yükseldi.

Junior Member

aynı hadiseyle karşılaştım, çözüme şu şekilde ulaştım ve şimdi harika gözüküyor

Ozmoz çıkışındaki slikat reçinesi değiştirdim ve biodigest kullandım haftada 3 ampul iki haftada sonuç aldım.

+ Konu Cevaplama Paneli