Ali Bey merhabalar.

Alıntı Ali Rıza Kuranel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fosfat emiciler takılı: Evet, çoğu tankta kullanılıyor: Belki de bir alışkanlık? Fosfat olmayan tanklarda kullanılması “ölümcül” sonuçlara yol açabilir.
Bu noktada da eminim uzun bir anlatımı vardır fosfat tutuculara dair. Detaylı olarak daha sonra konuşmak isterim fakat an itibari ile kopmamak adına;
* 0 fosfat olan tankta fosfat tutucu kullanmak neden ölümcül?

Alıntı Ali Rıza Kuranel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir başka soru: “* Karbon kaynağı kullanımında mercan ölümlerini aşmak mercanların "beslenmesinden" mi geçmektedir.?”
Bence mercan yemlemesi ile karbon ( C ) dozlamak arasında bir ilişki olamaz.
sorumda amacım ULNS (Ultra Low Nutrient System) tanklarda görülen mercan yemlemeleri ile ilgiliydi. Özellikle Zeovitçiler haftada en az 1-2 "damla" dahi olsa sisteme giriyorlar. Aralarında ilişki var mı diye düşünmüştüm. Gerçi mercan ölümleri başlığında mercanların aç kalmalarının ölüme yol açmadığı kalsifikasyonu azalttığını belirtmiştiniz.

Unutmadan hala No3-Po4 dozlamadım. Konunun sonuçlanmasını bekliyorum . Şaka bir yana tekrarlı örnek olacak ama (zaten kafamın almadığı kısımda bu nokta) ayın tanklarında okunan 0 nitrat ve 0 fosfat. Zeocuların yakalamaya 0 no3-0 po4. Bu durum nitrat fosfat dozlamak için endişe yaratıyor. Tabi burada internetin de cilveleri vardır. Belki de o tanklarda ne mercanlar öldürülüp yerine yenileri konuluyo? Yahut yazılmayan paylaşılmayan şeyler var !? O kısımda ayrı bir soru.

(öncesinde yayınladığım Wendel'in videosunda 5:55 de siporaxlara da dikkat çekmek isterim. Sizin yayınladığınız Dendai'nin tankında da minimalist tasarım yanı sıra "plastik" kayalar kullanılmıştı ve sumpta siporax vardı. Konuyu dağıtmayım....)