a) Cytochrome (nitrate reductase): Cytochromes genel olarak, membrane bağlı hemeproteinler olup “heme” grupları içerir (Hemeproteins probably evolved to incorporate the iron (Fe) atom contained within the protoporphyrin IX ring of heme into proteins. As it makes hemeproteins responsive to molecules that can bind divalent iron (Fe), this strategy has been maintained throughout evolution as it plays crucial physiological functions. Oxygen (O2) nitric oxide (NO), carbon monoxide (CO) and hydrogen sulfide (H2S) binds to the iron atom in heme proteins.

Bu yüzden akvaryumalara Fe dozlamak gerekir..: ve öncelikle elektron taşınmasıyla ATP (Adenosine triphosphate, coenzyme tüm bilinen organizmalarda enerji kuryesi olarak kullanılır) oluşumunda sorumludurlar. Monomerik proteinler veya redoks reaksiyonlarını katalize eden daha büyük enzimatik komplekslerin yan ürünleri olarak bulunurlar.

b) Hydrazine: Hydrazine (also called diazane) is an inorganic compound with the formula N2H4. Hydrazine has basic (alkali) chemical properties comparable to those of ammonia:
N2H4 + H2O → [N2H5]+ + OH−

Buradan 2 sonuç çıkıyor:

1) NO3 indirgeyen bakteriler ortamda ihtiyaçları kadar cytochrome (ve ferredoxin) bulduklarında anaerob ortamda denitrifikasyonu gerçekleştiriyor. Burada Fe eser miktarda da olsa önemli rol oynuyor.
2) İşlem sırasında ortamda hydrazine olduğunda nitrojen yeniden ammonia formuna dönüşüyor. Bkz. ilk resim..

Dolayısıyla, bakterileri hızlandırmak için yapılan dozlama sonuçta tarafımıza ammonia olarak da dönebilir.

- Usta, bu kadar bilim yeter… Ne yapalım?
- Ben dozladım ve istersen sonuçlarını anlatayım?
- Lütfen…

Tuhaf olan suya C (karbon: votka (ethanol) ve/veya sirke ve/veya şeker) dozlaması yapıldığında kalsifikasyon oranın düşmesi: Çünkü bakterilerin olağandışı çoğalması suda oksijen ihtiyacını arttırıyor ve böylelikle fazla C kaynağı algşlr tarafından kullanılmaya başlıyor. Aynı durum N (NO3) ve P (PO4) için de geçerli. Dozladığınız NO3 ve/veya PO4 size alg olarak geri dönüyor.

Bu bir çeşit dengedeki sistemi “zorlamak” olarak özetlenebilir:Uyguladığınız doz, size “alg” olarak geri dönecek, bırakın “büyüme” ve “renklenme” tersine “fren” ve “kararma” olarak geri dönecek. Ben bunu yaşadım..