Redfield Oranı
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Redfield Oranı

Threaded View

Administrator

Konu çok yakında sonuçlanacak.

Gene soruları/yorumları basitleştirelim:

1- Zeovit veya ULNS sistemlerde hiçbir şekilde nitrat-fosfat dozlanmadığına göre, biz neden dozlayalım? Bu sistemleri uygulayanlar mercanları neden yemliyorlar? Bu yemlemenin ardında Redfield Oranı veya C dozlamasına ilişkin bir "kara" delik mi kapatılıyor?

2- Siporax ve benzeri biyolojik filtre malzemeleri ne iştir?

Olabilir. Bunlara da yanıt arayalım. Ama önce nitrat - fosfat konusunda son cümlelerimiz..

Administrator

1- Kalsfikasyonda katalizör olarak rol oynayarak büyümeyi hızlandırsın.Aşağıda nitrifilkasyon ve denitrifikasyon şeması yer alıyor..

Burada görebileceğiniz gibi suya dozlanan nitrat “denitrifikasyon” süreci sonrası N2 (azot) gazına dönüştürülüyor. Mercanlar tarafından kullanılmıyor. Mercanlar kalsifikasyon şemasında da görülebileceği gibi (bkz. Mercan Ölümleri) gastrodermis bölgesinde fotosentez yan ürünü olarak (CH2O + O2), yani şeker üreterk kendi ihtiyaçları olan enerjiyi kullanıyorlar. Kalsifikasyonun herhangi bir noktasında NO3 ve/veya PO4 arıyorsak çok büyük bir yanılgıya düşeriz. Her ikisi de atık ürün olarak değerlendirilebilir.

- Usta, bak “şeker” var reaksiyonda, ne iş?
    - Mümkün olduğunca ekonomik bir karbon kaynağı yaratalım istedim..
    - Süper değil mi?
    - Şaka mı yapıyorsun? Söz konusu olan CH2O yani “glycome” ve en kestirmeden hücre içerinde yer alan tüm karbonhidratlar, diyebiliriz ve doğadaki en kompleks oluşum: okursan..

http://en.wikipedia.org/wiki/Glycome

Administrator

2- Ancak bir diğer şema daha var..(Evet 10-12 yıl önce “tarayıcı” oldukça pahalı bir cihazdı ve elle çizmek zorunda kaldığımı hatırlıyorum…)

Burada “E” harfine dikkat çekmek istiyorum. Bu salgı ve dışkıyı veren canlı balık- percula’nın yanısıra NH4, NO2 ve NO3 özümsüyor/sindiriyor (assimilation) görünüyor: Doğru! Çünkü o bir bitki!!

3- O zaman NO3 dozlamanın başka bir nedeni olmalı: Bence NO3 dozlamanın bir tek nedeni olabilir: Ne Redfiled oranı, ne kalsifikasyon ne de renklenme: Bir bakteri besini olarak düşünülebilir. Böylelikle ortamda mevcut bakterilerin daha hızlı çalışmaları, düşünülebilir. Yalnız dikkat: Aynı mantık PO4 için geçerli olamaz çünkü fosfat indirgeyen bakteri ırkları (Bacillus sp. Pseudomonas sp ve Enterobacter) ile NO3 indirgeyen gruplar birbirlerinden çok farklı yapıya sahip.

Administrator

Buradan da görülebileceği gibi çok farklı 2 grup bakteriden söz etmekle birlikte her 2 grup da birbirlerinin ortamlarında “aktif” olabiliyorlar ve bunu önceki sayfalarda anlattım. Yalnız ola ki dikkatinizi çekti: Bakteri gruplarının oldukça “tehlikeli” olmasına karşılık birkaç sözcük sıkça geçiyor:

Administrator

Şeker ve türevleri ise bambaşka bir sorun: Mercanlar her tür şekeri kullandıklarından renklerin koyulaşması/kararması neredeyse kaçınılmaz. Oysa methanol ve/veya ethanol (votka) marcanlar tarafından kullanılmıyor ve bunu biliyoruz. Buna karşılık asetat (asetik asit: sirke) aynı şekilde marcanların “yağ asitleri” kapsamında tükettiği biliniyor. Herşey bir kenara sadece bu nedenle tek başına “votka” şeker ve/veya sirkeye karşı öne çıkıyor.

Metanol hem insan hem de mercanlar için toksik olduğunudan etanol (votka) tercih edilmesinin de gerekçesi bu. Herşey bir kenara bu Habib Sekha (Salifert) ürettiği All in One (kalsiyum asetat) tezini de yıkıyor. (Jörg Kokott. Meraklsınıa 7 yıl önceki tartışma için:

http://www.reefcentral.com/forums/sh...d.php?t=444287

- Usta bu 7 yıl öncesi senin 7 öncesi dediğin mi?
    - Aynen.. ama tuhaf olan Randy-Holmes: Tartışmada “aktif” görünmesine karşılık, bugün bile sirke dozluyor. Ama kalkwasser ile buharlaşan suyun tamamlanmasında.. Kullanıyor mu?? Kullanıyor!!

Daha fazlası?

Evet, ben hiçbir şekilde tanka NO3 ve/veya PO4 türevi dozlamam: Çünkü her 2’sini de dozlamanın hiçbir anlamı yok. Sirke ve/veya şeker ? Evet Randy-Homes-Farley kalkwasser içerisinde bugün bile sirke dozluyor: Ama bence yanlış. Şeker tamamen saçmalık.

(Bu arada çok merak ediliyor, biliyorum: Bu yüzden VSV, yani Votka/Şeker/Sirke yöntemini de “votka” başlığı altında vereceğim. Tavsiye eder miyim? Hayır! Uzak durun!!)

Sonuç: Akvaryumda yüksek NO3 ve PO4 okuyorsanız, tavsiyem “votka” yöntemini baştan okuyun, neden olmasın, düşünebilirsiniz.

Ben mi ne yaparım?

- Devam edeceğim.. (Bu arada İngilizce açıklamaların tamamını Türkçe'ye çevirecek zaman bulamadığım için anlayışınızı bekliyorum..)

+ Konu Cevaplama Paneli