Video için teşekkürler. ABD yerine Almanya‘dan gelmesi de güzel. Almanya’nın en büyük mercan üreticisinin (Jürgen Wendel) videosu meraklısına oldukça ilginç ipuçları verebilir. Kendi sayfasında kullandıklarını açıkça belirtiyor zaten::http://www.korallenzucht-wendel.de/g.../zubehoer.html

Kalsiyumnitrat bunlardan birisi. Tüm Redfield Oranı katkılarının dozlama ipuçlarını verdikten sonra durumu yorumlamak istiyorum.

Şimdi, Monopotassium phosphate, başka bir deyişle potassium dihydrogen phosphate: KH2PO4 .

Gübre, gıda katkısı, fungisit (mantar öldüren). Gübre karışımı yapıldığında içerisine üre ve amonyumfosfat karıştırılır. Çözünebilir bir tuz (222 g/l) pH değeri yaklaşık (50 g /l için) 4.4.

1 kg fiyatı saflığına gore 37 – 51,50 €. Sıvı solüsyon olarak da satılıyor (1/15 mol/l).

Formül ağırlığı: 136,09 g/mol.

Aslında kendimi şanslı hissediyorum çünkü amonyumfosfat ((NH4)3PO4) da sorular içerisinde yer alabilirdi.. veya üre ( CO(NH2)2.)..
Küçük not: Sorulsa da bu 2 elementi yanıtlamayacağımı belirtiyorum… (Çünkü bu sorular kimi diğer forumlarda yanıtlanmış olmalı ki “bazı” hobicilerin açıkça bunları kullandıklarını/kullanmakta olduklarını ifade ettikleri bana söylendi. Üstelik çok "positif" sonuçlar aldıkları belirtiliyor.. Öyleyse vardır açıklamaları.. Bana düşmez..

- Usta küstün mü?
- Tersine kızmak istiyorum, kızamıyorum: 50 kg çuvallarda satılan, pH: 4 ve ağırlıkla (yaklaşık % 60) fosforik asit içeren gübrenin akvaryuma dozlanması trajikomik değil mi?
- Değil! Sen bu sektördeki son dinazorsun..
- Eski kafalı mıyım?
- Aynen! Para var bu sektörde ve sen bunu görmüyorsun… Yapmadın birkaç karışım satalım..
- Yapalım da, yaptığımızın beta testleri, analizleri, çözeltinin % kaçının kullanıldığı/işlevsel olduğu, kullanılmayarak suda kalanları/çökenleri ve daha sayamayacağım pekçok unsur: Durduk yere insanların tanklarını çökertmeyelim?
- Yaaa boşver yaaa… Sen kazanacağımız paraya bak…

Konumuza geri dönelim: Elimizdeki kimyasalın: potassium dihydrogen phosphate: KH2PO4 moleküler ağırlığı 136,09 gram. Potassium, önceden belirttim: 39,09 gram/mol. Geriye dihidrojen (yani 2 adet H atomu: yaklaşık 1 g ve 2 tanesi 2 gram ile 1 adet fosfat (PO4) iyonu kalıyor: yaklaşık 95 gram. Sağlama yapalım: 39,09 + 2 + 95: 136,09 gram. Güzel..

Şimdi sorumuza gelelim: 100 litrelik tanka içerisinde 100 gram erittiğimiz potassium dihydrogen phosphate: KH2PO4 çözeltimizden kaç ml atalım ki PO4 (fosfat) 1 ppm artsın?

Yanıt: 2,05 ml.

100 litre suda 1 ppm PO4 arrtırmak istiyorsak, suya 100 ppm (0,1 g) PO4 dozlamamız gerekiyor: Çözeltimize bakalım: Fosfat kimyasalımız (KH2PO4: 136,09 mol/g) ) içerisinde 95 gram: yüzde (95*100/136,09: % 69,81).yani 69,81 g/mol fosfat var.

Matematik:

100 ppm PO4 elde edebilmemiz için 100/0,6981: 143,25 ppm (veya 143,25 mg/l) yani 0,14325 gram KH2PO4 ihtiyacımız var: Öyleyse: 0,14325 x 1000/69,81: 2.05 ml dozlamamız gerekir.

Şimdi işin asıl sorularına geldik: Ne yapalım? Ne yapıyorlar? Neden yapıyorlar?

- Usta nasıl yapıyorlar, diye sormadın: Çünkü yanıtladın
- İnan çok şüphelerim vardı: Hobicilere kötü örnek, yol gösterici olmak ya da olmamak arasında…
- Vaay usta, edebiyat filan??