Şeker ve türevleri ise bambaşka bir sorun: Mercanlar her tür şekeri kullandıklarından renklerin koyulaşması/kararması neredeyse kaçınılmaz. Oysa methanol ve/veya ethanol (votka) marcanlar tarafından kullanılmıyor ve bunu biliyoruz. Buna karşılık asetat (asetik asit: sirke) aynı şekilde marcanların “yağ asitleri” kapsamında tükettiği biliniyor. Herşey bir kenara sadece bu nedenle tek başına “votka” şeker ve/veya sirkeye karşı öne çıkıyor.

Metanol hem insan hem de mercanlar için toksik olduğunudan etanol (votka) tercih edilmesinin de gerekçesi bu. Herşey bir kenara bu Habib Sekha (Salifert) ürettiği All in One (kalsiyum asetat) tezini de yıkıyor. (Jörg Kokott. Meraklsınıa 7 yıl önceki tartışma için:

http://www.reefcentral.com/forums/sh...d.php?t=444287

- Usta bu 7 yıl öncesi senin 7 öncesi dediğin mi?
- Aynen.. ama tuhaf olan Randy-Holmes: Tartışmada “aktif” görünmesine karşılık, bugün bile sirke dozluyor. Ama kalkwasser ile buharlaşan suyun tamamlanmasında.. Kullanıyor mu?? Kullanıyor!!

Daha fazlası?

Evet, ben hiçbir şekilde tanka NO3 ve/veya PO4 türevi dozlamam: Çünkü her 2’sini de dozlamanın hiçbir anlamı yok. Sirke ve/veya şeker ? Evet Randy-Homes-Farley kalkwasser içerisinde bugün bile sirke dozluyor: Ama bence yanlış. Şeker tamamen saçmalık.

(Bu arada çok merak ediliyor, biliyorum: Bu yüzden VSV, yani Votka/Şeker/Sirke yöntemini de “votka” başlığı altında vereceğim. Tavsiye eder miyim? Hayır! Uzak durun!!)

Sonuç: Akvaryumda yüksek NO3 ve PO4 okuyorsanız, tavsiyem “votka” yöntemini baştan okuyun, neden olmasın, düşünebilirsiniz.

Ben mi ne yaparım?

- Devam edeceğim.. (Bu arada İngilizce açıklamaların tamamını Türkçe'ye çevirecek zaman bulamadığım için anlayışınızı bekliyorum..)