Redfield Oranı
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Redfield Oranı

Threaded View

Member

evet bu şekilde sıralanabilir. 4. maade için 0 no3-p04 arayışı yada 0 da tutma amaçlı söylemiştim. redfield oranını hiçe sayıyor gibi.

Administrator

Evet, sanıyorum sıkıntı şurada:

- Usta, elim dursa kolum durmuyor. Kolum dursa ayağım durmuyor.. Ne olur söyle birşeyler dozlayalım..

Her ne hikmetse, birşeyler söylemedikçe söyleyenler kendi ürünlerini/ithalatlarını satıyor. Çünkü pekçok hobici sürekli bir arayış içinde. Olmayan renkler, müthiş bir büyüme gibi… Üzüldüğüm nokta, her iki konuda da pek çok makale yazmama rağmen bir “mucize” arayışı bitmek bilmiyor.

Neyse, gelelim soruların yanıtlarına:

1- Potasyum nitrat yerine kalsiyumnitrat daha tutarlı bir dozlama şekli. Bu nedenle öne çıkardım. Bu tür kimyasallar hazırlamak söz konusu olduğunda öncelikle Merck kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Kontrol edelim: Ürün Kalsiyumnitrat Tetrahydrat (calciumnitrate tetrahydrate: http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium...e_tetrahydrate) ve moleküler ağırlığı 236 gram. Biliyoruz: her 1 mol calciumnitrat içinde 2 mol nitrat yer alıyor: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...um_nitrate.png

[/B]Kalsiyum (Ca): 20 gram (bkz. Moleküler ağırlık tablosu: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Periodic_table.svg ) ve kalsiyum Ca+2 olarak var olduğundan: 40 gram.

Su (H2O) 18 gram/mol. Su satın alacağımız üründe 4 molekül (tetra) olduğundan 72 gram. Böylelikle artık biliyoruz: 236 – 72: 164 gram Calciumnitrate var ve -40 (Ca): 124 gram nitrat var.

Yalnız burada unutmayalım 236 gram molekül ağırlığının 124 gramı nitrat. Yüzde kaç dersek (124/236*100): yaklaşık % 52,50 buluruz. (Her 100 gramda 17 g Ca ve 30,5 g su)

Evet gelelim sorumuza: 100 litre suyun nitrat değerini 1 ppm (1 miligram/litre) yükseltebilmek için içinde 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat çözdüğümüz stok solüsyondan kaç ml dozlamamız gerekir?

- Usta kimya dersinin dibine geldin?
    - Arkadaşlar hevesli, “nitrat” dozlayacak!! Ne deseydik: Bir tutam atıver, filan?
    - Hiç sorma, bir dozlama verdin, kırk tane eleştiri aldın, hatırlarsan?
    - C-Balance hikayesi? Aynı anda mı farklı farklı zamanlarda mı? Malum “hassas” çalışıyoruz…
    - Ben olsam kestrimeden “uysa da dozladım, uymasa da” der, geçer giderdim..

Evet, sorunun yanıtı yaklaşık 3,60 ml diyebiilriz.

Bunu da açıklayalım: 100 litre suda 1 mg (1 ppm) NO3 arttırabilmek için 100 mg (0,1 gram) NO3 dozlamamız gerekiyor. Biliyoruz ki stok çözeltimiz 1 litre ve buna 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat erittiğimiz de burada 52,50 gram NO3 var.

Matematik: 100 mg NO3 elde edebilmek için 100/0,525: 190,47 mg (0,19047 gram) kalsiyumnitrat tetrahidrat ihtiyacımız var. 1 litrede 52,50 gram NO3 var ise, 0,19047 gram için: 0,19047 x 1000/52,50: 3,63 ml.

Sonuç: 100 litrede NO3 miktarını 1 ppm (1 mg/l) arttırmak istiyorsanız 1 litrede 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat çözdüğünüz stok solüsyonundan 3,60 ml dozlamanız doğru olur.

Şimdi gelelim, Potasyum Nitrat hikayemize..))

+ Konu Cevaplama Paneli