Redfield Oranı
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Redfield Oranı

Administrator

Burada söz ettiğiniz zooplankton ve/veya phytoplankton türevi yemleme sanırım.

Sonuçları kendi başlığınız altında bizimle paylaşırsanız, sevinirim. Bu arada hediyelerinizi (KH test + RowaPhos sünger seti) gönderebimek için adresinizi arkuranel@hotmail.com email hesabıma bildirebilirsiniz.

Member

Bir konuşma sırasında şöyle bir cümle geçmişti. " pelletlerin nitrat ile mücadelesi sırasında suya ne verdikleri halen tam açıklanmadı"
    * bu cümlenin bir cevabı varmi. ?
    * mercan ölümlerinden pelletlerin erimeleri sonucu suya verdiklerini sorumlu tutabilirmiyiz yahut nedenlerinden birimidir?
    * pellet yerine vsv onerirmisiniz?

Askerde en çok akvaryumsuzluk koyuyor valla.

Administrator

Emrah,

Askerlik nasıl gidiyor? Umarım sağlığın ve keyfin yerindedir. Tüm yongei üyeleri adına sana hayırlı tezkereler diliyoruz.

Evet sorun çok önemli ve üzerinde çalışmalar sürüyor. Biopelletlerin suya (eridiklerinde) ne verdikleri konusunda yapılan bazı çalışmalar buldum ve üzerinde çalışıyorum ama öncelik "mercan ölümleri" konusunda.

Kendine iyi bak. Selamlar.

Administrator

Biopelletlerin suya ne/neler verdiği konusunda okumaya devam ediyorum. Ancak bu arada sessizliği "fırsat" bilerek, kimileri NO3 (nitrat) düşürebilmek için PO4 (fosfat) veya fosfat düşürebilmek için suya nitrat dozlamanın alttan alta "doğru/geçerli" bir yöntem olduğunu pompalıyor.

Yanıt Albert Einstein tarafıından veriliyor:

"Two things are infinite: The universe and human stupitidy; and I'm not sure about universe."

Administrator

Kalsiyum Nitrat

Tuhaf bir şekilde fosfat düşürmek amacıyla ve/veya bir taraftan vodka ve/veya şeker ve/veya sirke dozlamasını "beslemek" adına suya kalsiyum nitrat dozlamasından söz ediliyor.

Denemek isteyen olursa, deneyimlerini forumda paylaşmasını bekleyerek, gerekli kimyasal element ve dozlama miktarlarını anlatacağım.

Tuhaf..:

Administrator

Birazdan..:

İnanın çok kararsız kaldığım bir konu bu: nitrat dozlaması... Bana bir hafta daha süre: Endişem, verdiğim doz ile uygulamaya geçebilecek potansiyelde arkadaşlarım olması..:

Member

Elimde KNO3 var. Dozlama için beklemekteyim. Bir tarafta sizin yazdığınız yazılar diğer bir tarafta ise nitrat dozlamaları sonucu "mutlu" mercanlarım var diyenler. Testlerimde sürekli 0 ya da 0'a yakın değerde nitrat okuyorum. Fosfat için elden çıkardığım hanna checkerın hassas modelini beklemekteyim. Diğer bir durum ise geçmişte totm olmuş tanklar mesela ekipman dozaj v.s yazıyorlar bakıyorum sürekli tanklarında fosfat emiciler takılı. Başka bir örnek ise aktif olarak pellet kullananlar ya da sıvı karbon dozlayanlar. İlgi çeken bir tarafta bu sürekli olarak karbon kaynağı kullananlar. (katı-sıvı). sürekli tanklarında bunu kullanıp "mutlu" olmaları basit mantıkla sizin yazılarınızı doğrular nitelikte.Bu noktada sormak isterim;

* Karbon kaynağı kullanımında mercan ölümlerini aşmak mercanların "beslenmesinden" mi geçmektedir.?

* Nitrat fosfat dozlarken karbon bu durumda ne oluyor bu da ayrıca kafama takılmakta. Madem bir orandan söz etmekteyiz 106-16-1 karbonu nasıl dozlayacağız nasıl öleçeceğiz ve oranı bozmayacağız. Ya da karbonu bi ikiliden ayrı kılan nedir ?

* Dozlama için kendimi feda edebilirim. Gerçi neden dozlayacağımı da bilmemekteyim. Değişiklik nasıl olacak kısmı ilgimi çekiyor sanırım.

Ayrıca;

0.3 grams of KNO3 will raise the nitrate level of 10 gallons of water 4.84 ppm
    0.1 gram of KH2PO4 will raise the phosphate level of 10 gallons of water 1.84 ppm Kısımının da doğru mu olduğunu sormak isterim?

Administrator

Doğru yanıtları bulabilmek/verebilmek adına önce yukarıda yazılı olan soruları/yorumları ayrıştırmaya çalıştım.

Emrah, dilersen aşağıdakileri bir gözden geçir, sormak/konuşmak istediklerin bunlar mı?

1- Elimde KNO3 var. Dozlama için beklemekteyim. 0.3 grams of KNO3 will raise the nitrate level of 10 gallons of water 4.84 ppm. Bu doğru mu? Bir tarafta sizin yazdığınız yazılar diğer bir tarafta ise nitrat dozlamaları sonucu "mutlu" mercanlarım var diyenler.

2- Testlerimde sürekli 0 ya da 0'a yakın değerde nitrat okuyorum. Fosfat için elden çıkardığım hanna checkerın hassas modelini beklemekteyim. Ola ki dozlarım: 0.1 gram of KH2PO4 will raise the phosphate level of 10 gallons of water 1.84 ppm. Doğru mu?

3- Diğer bir durum ise geçmişte totm -ayın tankı- olmuş akvaryumlar mesela ekipman dozaj v.s yazıyorlar bakıyorum sürekli tanklarında fosfat emiciler takılı.

4- Başka bir örnek ise aktif olarak bio-pellet kullananlar ya da sıvı karbon dozlayanlar. İlgi çeken bir taraf da katı veya sıvı olsun sürekli tanklarında bir karbon kaynağı kullanıp "mutlu" olmaları… basit mantıkla sizin yazılarınızı doğrular nitelikte.(??)

5- Bu noktada sormak isterim; * Karbon kaynağı kullanımında mercan ölümlerini aşmak mercanların "beslenmesinden" mi geçmektedir.?

6- Nitrat fosfat dozlarken karbon bu durumda ne oluyor? Bu da ayrıca kafama takılmakta. Madem bir orandan söz etmekteyiz 106-16-1 karbonu nasıl dozlayacağız nasıl ölçeceğiz ve oranı bozmayacağız? Ya da karbonu bi ikiliden ayrı kılan nedir ?

7- Dozlama için kendimi feda edebilirim. Gerçi neden dozlayacağımı da bilmemekteyim. Değişiklik nasıl olacak kısmı ilgimi çekiyor sanırım.

Member

evet bu şekilde sıralanabilir. 4. maade için 0 no3-p04 arayışı yada 0 da tutma amaçlı söylemiştim. redfield oranını hiçe sayıyor gibi.

Administrator

Evet, sanıyorum sıkıntı şurada:

- Usta, elim dursa kolum durmuyor. Kolum dursa ayağım durmuyor.. Ne olur söyle birşeyler dozlayalım..

Her ne hikmetse, birşeyler söylemedikçe söyleyenler kendi ürünlerini/ithalatlarını satıyor. Çünkü pekçok hobici sürekli bir arayış içinde. Olmayan renkler, müthiş bir büyüme gibi… Üzüldüğüm nokta, her iki konuda da pek çok makale yazmama rağmen bir “mucize” arayışı bitmek bilmiyor.

Neyse, gelelim soruların yanıtlarına:

1- Potasyum nitrat yerine kalsiyumnitrat daha tutarlı bir dozlama şekli. Bu nedenle öne çıkardım. Bu tür kimyasallar hazırlamak söz konusu olduğunda öncelikle Merck kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Kontrol edelim: Ürün Kalsiyumnitrat Tetrahydrat (calciumnitrate tetrahydrate: http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium...e_tetrahydrate) ve moleküler ağırlığı 236 gram. Biliyoruz: her 1 mol calciumnitrat içinde 2 mol nitrat yer alıyor: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...um_nitrate.png

[/B]Kalsiyum (Ca): 20 gram (bkz. Moleküler ağırlık tablosu: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Periodic_table.svg ) ve kalsiyum Ca+2 olarak var olduğundan: 40 gram.

Su (H2O) 18 gram/mol. Su satın alacağımız üründe 4 molekül (tetra) olduğundan 72 gram. Böylelikle artık biliyoruz: 236 – 72: 164 gram Calciumnitrate var ve -40 (Ca): 124 gram nitrat var.

Yalnız burada unutmayalım 236 gram molekül ağırlığının 124 gramı nitrat. Yüzde kaç dersek (124/236*100): yaklaşık % 52,50 buluruz. (Her 100 gramda 17 g Ca ve 30,5 g su)

Evet gelelim sorumuza: 100 litre suyun nitrat değerini 1 ppm (1 miligram/litre) yükseltebilmek için içinde 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat çözdüğümüz stok solüsyondan kaç ml dozlamamız gerekir?

- Usta kimya dersinin dibine geldin?
    - Arkadaşlar hevesli, “nitrat” dozlayacak!! Ne deseydik: Bir tutam atıver, filan?
    - Hiç sorma, bir dozlama verdin, kırk tane eleştiri aldın, hatırlarsan?
    - C-Balance hikayesi? Aynı anda mı farklı farklı zamanlarda mı? Malum “hassas” çalışıyoruz…
    - Ben olsam kestrimeden “uysa da dozladım, uymasa da” der, geçer giderdim..

Evet, sorunun yanıtı yaklaşık 3,60 ml diyebiilriz.

Bunu da açıklayalım: 100 litre suda 1 mg (1 ppm) NO3 arttırabilmek için 100 mg (0,1 gram) NO3 dozlamamız gerekiyor. Biliyoruz ki stok çözeltimiz 1 litre ve buna 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat erittiğimiz de burada 52,50 gram NO3 var.

Matematik: 100 mg NO3 elde edebilmek için 100/0,525: 190,47 mg (0,19047 gram) kalsiyumnitrat tetrahidrat ihtiyacımız var. 1 litrede 52,50 gram NO3 var ise, 0,19047 gram için: 0,19047 x 1000/52,50: 3,63 ml.

Sonuç: 100 litrede NO3 miktarını 1 ppm (1 mg/l) arttırmak istiyorsanız 1 litrede 100 gram kalsiyumnitrat tetrahidrat çözdüğünüz stok solüsyonundan 3,60 ml dozlamanız doğru olur.

Şimdi gelelim, Potasyum Nitrat hikayemize..))

+ Konu Cevaplama Paneli