Çok uzaklardan, biraz da internetin karanlık dünyasından mercan tarlalarına "yakından" bakmayı başaran bir video buldum ve konuyu devam ettirmeden önce sizlerle paylaşmak istedim: Işık ve akıntıya bir kez daha dikkat çekmek istiyorum: Tek kelimeyle özetlersek: "fena" !!

"Coral Gardening" adlı bu videoda mercan fraglarının yetiştirildiği yükseklik yukarıda verilen fotoğrafları bütünüyle doğruluyor. Ben defalarca seyrettim ve aynı renk skalasını yakalamaya gayret ediyorum... Başarabiliyor muyum: Soru işareti. Sanıyorum, "beyaz" rengi biraz daha arttırmamız gerekiyor. Sözgelimi 8 * T-5 armatür konuşuyorsak, acaba 4 adet beyaz, 3 mavi, 1 pembe? Deneyen var mı? Veya 10 adet T-5 için 5 Beyaz, 4 Mavi, 1 Pembe gibi? Kısaca yarı yarıya beyaz T-5 kullanan?

Bu arada tank içi akıntıyı 20 katın (sözgelim akvaryum 500 litre ise, 10 ton gibi) üzerinde (sözgelimi 15-20 ton gibi) kullanan -yerdeki kumu kaldırmadan- varsa, deneyimlerini paylaşmasını rica ederim. Aynı olay, ışık gücü için de geçerli: Her 1 litre suya 1, hatta 1.5 watt üzeri kullanan??

Bu sorulara olası yanıtlarınızı -başta Mehmet Bey olmak üzere- "Fizik" başlığı altında -kendi akvaryum profilini oluşturarak - bizlerle paylaşmaya davet ediyorum.