Scuba reef
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Scuba reef

Junior Member

Scuba reef

Tank : 80*70*55y
    Sump : 59*59*40 cam
    Taşıyıcı : 5*10 Fırınlanmış ağaçtan

p.s:skımz sk181
    reaktör:biopellet
    geri döünş aquabee2000/1
    aydınlatma:6*24 ati dimm.
    2*24 giesmann razor
    4*gıesmann power chrome actinic+
    1*gıesmann pure actinic
    1*kz fiji purple
    2*kz new generatıon

akıntı:1*tunze nano wave box
    1*tunze 6025

kullanılan katkı ve elementler;
    reaktör yardımı ile coralx aio mercan kırığı buharlaşan suyun yerine giriyor.
    kz ürünlerinden,
    pif,amino acid,coral snow,coral vitalizer
    mercan besini olarak
    gene coral x in milk'i
    gene coral x in aio sıvı katkısı coral xxl

magnezyum için QFI katkısı
    bakteri kültürü prodibio biodigest ve bioptim

Biliyorum biraz karışık oldu fakat bugün itibarı ile biopellete başladım ve tüm katkıları ve besinleri kesme kararı aldım magnezyum ve reaktörle giren aio dışında.
    test değerlerim;
    kh:9
    ca:410
    mg:1260
    nitrat:10
    fosfat:0.03 testler salifert

kurulum resimleri;
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Senior Member

Mercanlarınızın bulunduğu resimlerde var mıdır? Eklerseniz daha güzel olur..
    "İnsan dilinin altında gizlidir."

Junior Member

Gün içinde eklemeye çalışıcam..

Junior Member

Temizlik sırasında çektiğim birkaç resim,
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Senior Member

Sps ve zoa seven bir hobici olarak tankınızın uzun soluklu olmasını dilerim. Güzel bir tank..

Junior Member

Teşekkürler Doğan bey cümlemizin tankları uzun ömürlü olur inşallah.
    Ben bu tankı çorba yaptım denebilir resmen. Çok fazla el soktum yüklü balık girdim bir çok katkı girdim ve tüm bunların toplamında büyüme ve polip açılımını çok fazla yaşayamadım.

Renk olarak çok geriye gitmedi mercanlarım.Belki çoğu şeyi doğru yaptım ama bir yerde bir hatam var ve bunu bulmak adına su değişimi aio girişi dışında hiçbir katkı girmeden biopellet yardımıyla düşük nutrıentli bir suda mercanların vereceği tepkileri gözlemlemek istiyorum.

Bu tank artık gözden çıkardığım bir tank değil fakat TECRÜBE kazanmak için deneme yaptığım bir tank oldu.İnsanlar bir çok forumlara girip çıkıyolar. Doğru yanlış birçok şey okuyorlar ve etkisinde kalıyolar. Doğru bildiklerimiz yanlış, yanlışlarımız doğru olabilir. Sonuçta her tankın farklı bir kimyası var ve o tankı en iyi sahibi bilir.

Kimi biopellet olmaz der, kimi şart der. Kimi ballingle mutludur kimi ca reaktörle. Bu liste uzayıp gider. Ben kendi adıma kafama takılanları sorup cevap almaya çalışan bu cevapları analiz eden ve kendi tankımda deneyen biriyim.

Sabırsızlık en büyük eksikliğim maalesef: Birden herşey olsun istiyorum ama artık milat zamanı geldi. Ben de mevcut tankımı en iyi şekle sokmak için sabırlı olacağım artık.

Umarım bilgi ve tecrübelerini herkes paylaşır.

Senior Member

Bu hobide en büyük zaaf sabırsızlık ve bu sabırsızlık yüzünden çok sıkıntılar çektim.Yöntem olarak dediğiniz gibi birçok yöntem var. Sonuçları ise uzun soluklu deneyimler sonrası verilmiş cevaplar değil.

Kendim en son olarak yeni tankımda hazır balling setlerinden kullanıyorum ve çok menunum. Size de tavsiyem bu tarz bir yöntem seçin.

Bio pellet kullanımı ile karbon kaynaklı yöntemler konusunda forumda Ali Rıza abinin açıklamaları var, okumanızı kendisine danışıp fikir almanızı ve bu yolda ilerlemenizi tavsiye edrim. Eminim sonuçları güzel olucaktır. Ayrıca tankınız içinde bulunan mercanlara göre nitrat değeri çok yüksek .Her zaman "0" fosfat "0" nitrat olmalı. Kendi tankımda tecrübe olarak tavsiye edeceğim ilk olarak iyi bir aydınlatma (t5 taraftarıyım), iyi bir ps ve zenginleştirilmiş diye tabir ediyorum, hazır balling katkıları.. Hazır balling katkılarını kullanırkende aslında ca reaktörüyle de beraber kullanmak son nokta sanırım. Kendim de düşünüyorum..
    Konu dgnbek tarafından (09-05-2012 Saat 10:38 PM ) değiştirilmiştir.

Junior Member

bİopelleti gökhan abinin(gökhan orduhan)söylediği şekilde kullanıyorum. Dediğiniz gibi yüksek giden fosfat ve nitrat seviyelerim için başladım. Zaten ek olarak 15 günde 1 doz biodigest gireceğim. Kullanımın 3.günü. Henüz test yapmadım canlılarda dikkatimi çeken bir değişiklik yok şimdilik.

Aydınlatmam yeterli diye düşünüyorum. Mercanlar için de coralx reaktör ile mercan kırığı dozluyorum. Zaten sadece eksik kalan magnezyum. Bu amaçla Qfı giriyorum elle.

Ben yüksek seyreden kH'tan sıkıntılıyım. Bunu da yaklaşık 35-40 adet kadar sps olan akvaryumumda tüketimin daha fazla olması gerektiğini düşündüğüm için söylüyorum.Tüketimi yavaşlatan şey benim tankı "çorba" etmiş etmem olabilir ya da yüksek seyreden nutrient seviyeleri.

Bunu zamanla düzelteceğim inşallah.

Administrator

Akvaryumu ne zaman kurdunuz? Başka bir deyişle su kaç yaşında?

Junior Member

Kasım 2011 kurulum tarihi henüz yaşını almadi tankim

+ Konu Cevaplama Paneli