1200 litre'ye geçiş (alimuzaffer)
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan
1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1200 litre'ye geçiş (alimuzaffer)

Member

1200 litre'ye geçiş (alimuzaffer)

Dostlar Üstadlar, bu başlık altından sizlerle yeni kurulum 1200lt resif olma yolundaki tankımın hikayesini aktaracağım.
    Kısaca yeni tankın bilgileri şu şekilde;
    200*90*60 ana tank
    150*75*40 sump
    Ps: RE Bubble King Supermarine 250
    Geri dönüş; RE Red Dragon 12m3
    Aydınlatma: Domilux 8*54
    Akıntı: Tunze 6105 ve Tunze 6215 Wavebox Tunze 7096 ile kontrol
    Ca Reaktörü : Geçici olarak Schuran pico Medyası: ReBorn
    Biopellet Reaktörü: JNS Alfa 1 Medyası Np Biopellet
    Isıtma: Nevwatt 400
    Soğutma: Teco Tr20

Birde bu sefer sisteme bağlı 70*20*18 bir deniz atı tankı mevcut.

Kurulumun hikayesi çok uzun ama kısaca fotoğraflarla ilerleyen günlerde yazacağım sağlıcakla kalın...

Senior Member

Hayrılı olsun kardeşim tankın.İnş. herşey gönlünce olur,,
    "İnsan dilinin altında gizlidir."

Junior Member

2 metre tank icin aydinlatmaniz yetersiz kalmaz mi?

Basarilar dilerim.

Junior Member

Bol karanlık bölge, bol sünger de demek olabilir mi?
    Denilse güzel olur
    Konu alakarga tarafından (03-18-2014 Saat 10:07 PM ) değiştirilmiştir.

Member

Sevgili forum üyeleri gün itibari ile tank 9. ayını tamamlamış bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde tank çok çeşitli evrelerden geçti ve bir hayli de badireler atlattı. Sizlere kısaca bu evrelerden bahsetmek istiyorum, belki içerisinde aradığınız bir soruya cevap yahut karşılaştığınız bir soruna çözüm bulursunuz, azıcık bile bir faydası olursa ne mutlu bana.

Tankı şubat ayının başlarında ölü kum ve ölü kaya ile kurdum bu kararımda Ali Rıza Bey'in ''her tank kendi kaderini yaşar/yaşamalı'' sözü çok etkili oldu. Bir çoğunuzun bildiği gibi eski tankımda ro sistemimden kaynaklı bir cyano problemi vardı ve o tanktan yeni kuruluma hiç kaya ve su aktarmadım. Yeni Tankta Kaya olarak Natures Ocean kaya kullandım ancak bu kayaları 15 gün süre ile (cooking process) bir kürleme işleminden geçirdim.

O dönemki mevcut aydınlatmam domilux 8x54 olduğundan kaya dizaynımı akvaryumun ortasında bir büyük öbek tepe olacak şekilde dizayn ettim bu dönemde sevgili Doğan Bektemur kardeşimin ''eninde sonunda aydınlatmayı değiştireceksin ona göre dizayn yap tekrar değiştirmek zorunda kalma'' uyarılarına kulak asmadığım için sonradan da anlatacağım gibi çok pişman oldum. Fotoğrafta ilk yaptığım ve bir süre kullandığım kaya dizaynı görülüyor.

Tank Instant Ocean ve Fritz tuz karışımı ile hazırlanan su ile dolduruldu ve bu dizayn ve bu ekipmanla yoluna başladı sistem dönemeye başladı. Tank ısısı 25 dereceyi bulduğunda tanka 3.78 litre Fritz 9 eklendi 2 gün sonra da ps devreye alındı. Bakteri girişinin üçüncü gününde çoğu insanın intihar gibi bir girişim diyeceği eski tanktan kalan mercanlar tanka eklendi ve çoğu sabit, ezbere bilginin aksine hiç canlı kaybı yaşanmadı. Fritz 9 adeta bir mucize yarattı. Bu dönemde birde Royal Exclusive npo biopellet jns alfa 1 ile devreye alındı. (İlk defa biopelet kullandığım için olaya yabancıydım ve yanlış peleti seçtiğimi daha sonra anladım

Daha ilerleyen dönemlerde o zaman için mevcut olan ps'nin (Bubble King Supermarines 250) ve aydınlatmanın (domilux 8x54) eski tanktaki performanslarının yanına bile yaklaşamayacağı anlaşıldı, pek tabi 500lt deki gösterdikleri performans 1250lt de beklenmiyordu ancak beklentileri de karşılayamadılar. Tank 3 aylık olduğunda ufak ufak su değişimleri başladı yine tuz olarak Fritz tuz kullanıldı ancak bakteri olarak Fritz 460 kullanılmaya başladı.

Bir süre sonra ps'nin sisteme yetmemesi üzerine bir araştırmaya girildi ve ps yine Supermarines 300 ile değiştirildi. Yine bir süre de böyle gittikten sonra sıra aydınlatmaya gelmişti ve nihayet aydınlatma Giesemann infiniti 3x150-4x80 metal halide armatür ile değiştirildi, böylelikle aydınlatma alanı büyüdü, beklenen hata hemen ardından geldi tüm kayalar komple kalktı yeni bir dizayn ile yerleştirildi bununla da yetinilmedi hatalar üst üste geldi 8-10kg canlı fiji branch kaya eklendi haliyle bu olaylar tankta bir bomba etkisi yarattı, bu etkiye abartılan balık sayısı ve yine abartılan yemleme eklenince nitratın 50 seviyelerinde gezindiği görüldü. Fotoğrafta sonradan yapılan kaya dizaynı ve metal halide armatürün etkisi görülmekte.

Nitrat bu tehlikeli seviyelerde gezinirken acilen agresif bir Fritz 460 kürüne başlandı, daha önceleri maksimum 20cc girilen bakteri 120cc girilmeye başlandı. Tamda bu dönemde yeni bir biopellet sisteme dahil edildi All in One adındaki bu biopelete yavaş yavaş geçiş hedeflendi ancak mevcut biopelet reaktörü açıldığında daha önceki biopeletlerin hiç çalışmadığı plastik top gibi aynı kaldığı görüldü reaktör dışarıya alındı iki gün geçmesine rağmen olması gereken ölü bakteri kokusundan eser yoktu ve anlaşıldı ki biopelletler tam anlamıyla işe yaramazdı ve direk All in One biopellete yarım litre olmak üzere geçiş yapıldı. All in One büyük ve ağır bir pelet alfa 1 çeviremedi DIY bir reaktör kullanılmaya başlandı new jet 3000 motor ile (eski seri) beslendi Sistem bu değişikliği gayet olumlu karşıladı bu gelişmelerin ardından nitrat 5 seviyesine hızlı bir iniş yaptı. Fotoğrafta muhteşem kokulu Fritz 460 dozlanması görülüyor

Bir süre sistem bu şekilde ve 5 nitrat ile yürüdü ve bu döneme kadar sistemin kh ca mg değerleri gayet stabil ve yüksekti halbuki ca reaktörü olarak pico twice kullanılıyordu yetmemesi gerekiyordu (ben hep yeteceğine inanmıştım) nedense değerler çok iyi çıkıyordu ama renklenme ve büyüme istenilen oranda değildi Ali Rıza Bey bu dönemde kimyanın henüz oturmamış olduğunu defaten anlattı kimya oturduğunda schuran 1'in bile yetmeyeceğini anlattı çok anlam veremesem de ilerleyen zamanda ne kadar da haklı olduğunu anladım.

Member

Son olarak 20 gün önce sistemde köklü değişiklikler yapıldı işe öncelikle pico twice'ı schuran 1 ile değiştirmekle başlandı daha sonra ps supermarines 300 den deluxe 300'e terfi etti son olarakta giesemann metal halide armatür'ü tekrar domilux ama bu sefer 10x80 ile değiştirildi. Aydınlatma da Ati marka 4 beyaz 3 mavi 2 kırmızı 1 mavi beyaz kullanıldı inanılmaz bir sonuç alındı. Biopellet ise toplam 1 litreye çıkartıldı. Bu değişimler tankta jet hızıyla yanıt buldu canlılar bir anda renklenmeye ve büyümeye geçtiler sonunda kimya oturdu ve Ali Rıza bey bir kez daha haklı çıktı schuran 1'e rağmen bugüne kadar çok stabil giden ca kh mg değerlerim bir anda yerle bir oldu kh:4.5 ca:350 mg:1130 değerlerine kadar geriledi. Bu değerler Fritz CaCl2, Fritz NaHCO3, Fritz MgCl2 ve Fritz MgSo4 ile düzeltildi hedeflenen değerler Kh13 Ca:410 Mg:1350 idi bunun için tanka 145gr Cacl2 316gr NaHCO3 ve MgCl2 MgCO3 karışımı girildi 1 gün sonra güncel değerler Kh:12 Ca:410 Mg:1280 olarak okundu. Fritz 460 girilmeye devam ediyor ve sonuç olarak Nitrat 50 gibi bir rakamdan sıfıra düştü

Sonuç olarak dokuz ayın sonunda güncel değerler ve gelişmeler ışığında tank tam manası ile rayına oturdu gibi görünüyor . Bundan sonra rutin su değişimleri ve 460 dozlaması ile yoluma devam edeceğim ve hep birlikte sonuçları buradan izleyeceğiz.
    Not: Fotoğraf kalitesi için özür dilerim tamamı cep telefonu ile çekilmiştir henüz profesyonel bir fotoğraf makinasına geçiş yapamadım.

Member

Member

Member

Member

+ Konu Cevaplama Paneli