Aquarium Systems
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aquarium Systems

Administrator

Aquarium Systems

Sanıyorum beni bunca yıllık ticaret hayatımda en çok oyalayan, vaktimi alan firma Aquarium Systems oldu. Türkiye’de 6 yıl öncesinde (2008) kimsenin adını anmadığı ve kağıt üzerindeki temsilcisinin 2 yıldır ithalat yağmadığı bir firmayı bu kadar gündeme taşımak ve arkasından olmadık gelişmelere şahitlik etmek, birileri öngörse “inanılmaz” bulacağım olaylardı…

Önce tuz meselesi: Bir ambalaj değişikliği ve karşı karşıya kaldığımız onca dedikodu: Saçma sapan “yeni formül” adı altında olağandışı fiyatlarla aynı tuzun pazarlanması. Bunu iddia eden her firma ile hukuki boyutta karşılaşacağımızı doğrudan firma sahibi/yöneticisi Thomas Bertschy tarafından yazılan bilgi mesajıyla verdim. Hatırlatmak gerekirse:

“Concerning the salt there is no date of use for it, otherwise it would be written on the bag/bucket. However the salt can get hard if there is humidity and the package can be damage over a certain amount of time, if this happen then the salt need a longer time to dissolve and also need to be oxygenated to have the right pH level.
    So in a way salt last forever but the depending on the packaging you can have some variation in the ease of use.
    I hope I have answered your question,
    Best regards,
    Thomas”

Bu da firmanın pazarlama müdürü Jean Francois Boespflug tarafından verilen yanıt:

“I am sorry about this situation and as you know we deliver the same quality of salt to all our customers.
    There are neither no expiry date on the salt and as usual a salt dose should be used at once.
    If not, the salt should be kept in a dry place.
    As you also know salt can also harden if expose to a humid environment, which does not necessarily affect its quality.
    So there is no reason to write an expiry date on our salt.
    As usual the batch number allows us to follow and control the quality of our salt mixtures.
    In any case to understand better the situation, could you send us a copy of the kind of communication used on the market to discredit the quality of the IO and RC you are selling.
    I thank you very much in advance.
    Kind regards, ”

Dileyene her 2 mesajın da Türkçe çevirisini yapabilirim..

Ardından motorlar üzerinden Newa firmasıyla yaşanan ayrılık…

Devridaim motorlarında gelişmleri “interzoo” başlığı altında anlattım. Olabildiğince açık ve dolaysız yoldan belirtmek gerekirse: Aqaurium Systems (Fransa) ve Newa (İtalya) birbirleriyle ortak olan 2 firmaydı. Yıllarca beraber çalıştılar, ürünlerini ortak pazarladılar.

Geçtiğimiz (2013) yılsonu bu ortaklık bozuldu ve Newa, piyasada daha etkin olmak adına “bağımsız” bir çizgi izlemeye soyundu: http://www.newa.it/en/news

Aquarium Systems ise kendi pompalarını üretmek üzere Çin’de bir anlaşma yaptı. Çok yakında Avrupa pazarına yeni ürünlerini sunacak: http://www.aquariumsystems.fr/FR/index_fr.php

(Sitelerin pek aktif olmamasını anlayışla karşılamanız ricasıyla…)

Durum özeti bu. Ancak, bazı sorunlar var:

1- Newa firması bundan böyle motorlarında NewJet ve/veya MaxiJet gibi Aquarium Systems firmasına ait isimleri kullanamayacak. Başka bir deyişle NewJet ismi Aquarium Systems firmasına ait. Newa ise NewaJet olarak pazarlamaya soyundu. Bu durum şu anda hukuki bir dava konusu.

2- Her ne hikmetse, her 2 firma da fiyatlarda anlaşılmaz bir rekabet ortamına girdi.

3- Biliyoruz ki Aquarium Systems motor üretimini bundan böyle Çin’de yapacak.

4- İlginç olan fiyatların gerilemesine paralel Newa firması da bu yılbaşından itibaren turkuaz renklerden vaz geçerek “siyah” plastik kullanmaya başladı.

5- Bu nedenle hangi firma Çin ile daha yakın kestirmekte zorlandığımı belrittim…

Sonuçta turkuaz renkli “eski” kafalar birden Avrupa’da aranan mal oldu. Fiyatları fırladı. Almanya’da kimi toptancılarla yaptığım görüşmelerde fiyatların % 20-30 arttığı görüldü. Oluşan karaborsaya rağmen fiyatları korumaya çalıştım.

Stoklarda tutmakta olduğumuz “orijinal” yedek parçalar yalnızca Show Akvaryum’dan satın alınan ürünler için geçerli olduğunu belirtmek isterim.

Ayrıca, eğer imkanınız olursa “yeni versiyon” denilen motorların tükettikleri enerjiyi ölçmenizi çok rica ediyorum. Bu “hayati” bir önem taşıyor…

Çünkü biliyoruz ki, dünyada hiçkimse hiçbir şeyi daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz!

Ve bir malın sadece fiyatına bakmak, bazı hileleri peşinen kabul etmek demektir…

Şimdi gelelim en önemli gelişmeye:

Fiyatlar TL olarak ve yüzde 20 KDV dahil:

http://freepdfhosting.com/61d5c3364f.pdf

Ali Riza Kuranel
    Show Akvaryum
    Kırım Caddesi (eski 10. Cadde)
    Cesur Apt. No. 76 Dükkan No: D
    Emek – 06490 Ankara
    Turkey
    T: 0090-312-212 01 59
    M: 0090-532-2716026

email: arkuranel@hotmail.com
    www.showakvaryum.com

Administrator

- Usta uzun süredir sesin çıkmıyor? Nedir, savunmaya mı çekildin?
    - Anlayamadım?
    - Hakkında bir yığın suçlama ve komik yakıştırma var…
    - Söz, sahibini bağlar…Belki bu yüzden bu hobi hak ettiği noktaya gelemedi?
    - Yanıt vermek istemiyorsun yani?
    - Ya da veremiyorsun mu, demek istiyorsun?
    - Yorum yok..
    - Var, var… Maalesef inatla sesi yüksek çıkan ve hüküm veren ve kendince otoriter insanların söyledikleri karşısında korkan ve itaat eden bir kültür yaratıldı, hüküm sürüyor… Sorgulamayan, araştırmayan ve kuşku duymaksızın her söyleneni “marka” senaryosuna yerleştirip kabullenen bir ortam…
    - İnsan okudukça ve öğrendikçe büyür, diyorsun?
    - Evet. “Zeka yaşı” denilen böyle bir şey…

Gerçekten şimdi okuyacaklarınızı, göreceklerinizi ve izleyeceklerinizi yayınlamadan önce çok düşündüm. Kendimle tartıştım: Bu gerekli mi, diye düşündüm…
    Ancak kimi hobicilerin bir malzemeyi veya canlıyı 3-5 kuruş ucuza almak adına “saf” tutması ve ötesinde “patron” ne derse o doğru! Mantığı daha fazla sessiz kalmama engel oldu. Yazılanlar, söylenenler bütünüyle itham, tehdit ve dayanaksız cümleler... İsterim ki bundan böyle mantıklı bir düzeyde ilerlesin.

Önce, firmanın ihracat/pazarlama müdürünün (Jean-Francois Boespflug) benimle yaptığı tümüyle kişisel görüşmenin üçüncü bir kişiyle paylaşması, bence son derece “ahlaksız ve terbiyesiz ” bir davranış (ingilizce'ye de ben çevireyim: wicked/characterless and rudely behaviour) … Tümüyle “yalan” konuşması ise sanıyorum kendisini bir başkasına sevdirmek içgüdüsünden kaynaklanıyor.

Aquarium Systems firması bundan böyle motorlarını Çin’de üretecek, dedim. Yoksa Hong Kong mu demeliydim? İlk parti Avrupa’da satışa sunuldu. Sitesinde gördüğünüz resim, motorun nerede üretildiği konusunda –üzerindeki etikete bakıldığında- sanıyorum çok açık bir fikir veriyor

Hemen not düşmek istiyorum: Yukarıdaki resim ve aşağıda yer alan değerlendirmeler konusunda en küçük bir şüphesi olan arkadaşların yanında aynı test ve değerlerindirmeleri yapmaya hazırım. Ancak, tüm bunları yapmaksızın yalnızca konuşmakla “birşeyleri” aklamak, aklamaya çalışmak, saçma sapan suçlamalar ve yakıştırmalar yapmak hadi ben bir kenara en azından ülkemize ve hobicilere karşı ayıp olmuyor mu? Nedir yani, marka mı yoksa akıl mı daha önemli?

En başa dönelim. Aslında bu hobide “ithalatçı” olan arkadaşların endüstriyi de takip etmelerinden daha doğal ne olabilir?

Marineland firması (http://www.marineland.com/) ile Aquarium Systems uzun yıllar “ortak” olarak çalıştırlar. Motorları üreten “Newa” firması da Amerika ve Fransa’daki bu dev ortaklar ile işbirliği yaptı. Sonrasında Marineland firması Tetra tarafından satın alındı. (Bu arada Tetra pekçok kez el değiştirdi.) İki firmanın ortak noktası kuşkusuz ürettikleri tuz: Instant Ocean ve Reef Crystals markalarını ortak kullanmalarıydı. Marineland Amerika’da, Aquarium Systems ise Fransa’da aynı markayla tuz ürettiler, üretiyorlar.

Her nasılsa 2011 yılında Marineland firması motor üretiminde “sapma” gösterdi. Bu biraz da Tetra firmasının Amerika’da daha aktif olmak çabasıydı. Üretim Hong Kong’a kaydırıldı. Durum ünlü bir blog sitesinde hemen değerlendirmeye alındı:

http://reefbuilders.com/2011/04/25/m...pro-powerhead/

Bu noktada Newa firmasının da bu maliyetler nedeniyle farklı bir üretim çizgisine kayabileceği düşünüldü. Önemli bir pazar, ABD üretim hattından çıkınca, yeni arayışlar kaçınılmazdı.

Ağustos 2012 tarihinde yayınlanan bir rapor durumu biraz daha trajik hale getirdi. Fark vardı. Her anlamda: Debi ve elektrik tüketimi “her nasılsa” Hong Kong üretiminde çok daha elverişliydi:

http://www.advancedaquarist.com/2012/8/review

(sanıyorum bu gelişmeleri kimileri izleyemedi..??)

Aynı zaman diliminde Aquarium Systems ve Newa “farklı” bir yol çizmeleri gerekitiğinde hemfikir oldular. Motorların rengi değişti, fiyatlar değişmedi ve derken 2014 yılına geldiğimizde bu stratejinin de işe yaramayacağı ortaya çıktı. Marineland gibi Aquarium Systems de Newa firmasıyla yollarını ayırdı.

- Usta, ateş olmayan yerden duma çıkmazmış, diyorsun?
    - Gel gör ki “yangın” çıksa görmeyen, görmek istemeyen bir zihniyet var karşımızda.. !!

Şimdi, 2012 yılından bu yana üretilen ve 2012 öncesinde üretilen motorların karşılaştırmasına bakalım.

- Usta söz ettiğin yeni versiyon “siyah” motor hediye geldi, değil mi?
    - Yoo, çok sevdiğim bir dostum getirdi.. Neden?

Evet, “siyah” motor değişimin ilk habercisiydi. Plastik ve bakır tel konusunda yukarıda –tartışmalara yol açan yazıda- acaba kim üretimini Çin’e doğru kaydırıyor? Diye sordum. İlk belirtiler aşağıdaki “ara” modelde kendini ortaya koydu.

Söz konusu resimlerde “siyah” ve yeni motor Newjet 2300 ile “yeşil” ve eski motorun ağırlıklarını görüyorsunuz. Arada 20 gram fark var? Neden? Plastik ve/veya bakır tel sarımınından olmasın?

Aşağıdaki videolarda basit bir “watt” ölçümü yapılıyor. Her 2 kafa da ortalama 3-5 litre suda elektrik alıyor. İlginç olan “yeni” ve “siyah” motor 30-40 saniyelik bu videolarda 45 watt’a uzanan çıkışlar yapıyor:

Oysa “yeşil” ve “eski” motor en çok 41 watt’a çıkış yapıyor:

Bakarsak, 38 watt elektrik tüketimi olduğu söylenen NewJet 2300 motor eski versiyonunda en çok % 7.89 elektrik çıkışı yaparken diğeri yaklaşık % 18,42 fazla elektrik çekiyor. Aradaki % 11 elektrik tüketimi/saat farkı ayda bütçenize (5x24x30: yaklaşık 3.600 watt (3.6 kW) fatura/para yansımasına neden olmaz mı? Yaklaşık 6 ayda 1 motor fiyatı ödetiyor..:

Şimdi, son kez belirtiyorum: Umarım getirilen eleştiri ve/veya anti-tezler mantıklı bir altyapıya ve bilgiye dayanır. Aksi durumda bu vereceğim son yanıt olacak. Daha fazla bu saçmalıklara zaman ayıramayacağım..

+ Konu Cevaplama Paneli