Sanıyorum beni bunca yıllık ticaret hayatımda en çok oyalayan, vaktimi alan firma Aquarium Systems oldu. Türkiye’de 6 yıl öncesinde (2008) kimsenin adını anmadığı ve kağıt üzerindeki temsilcisinin 2 yıldır ithalat yağmadığı bir firmayı bu kadar gündeme taşımak ve arkasından olmadık gelişmelere şahitlik etmek, birileri öngörse “inanılmaz” bulacağım olaylardı…

Önce tuz meselesi: Bir ambalaj değişikliği ve karşı karşıya kaldığımız onca dedikodu: Saçma sapan “yeni formül” adı altında olağandışı fiyatlarla aynı tuzun pazarlanması. Bunu iddia eden her firma ile hukuki boyutta karşılaşacağımızı doğrudan firma sahibi/yöneticisi Thomas Bertschy tarafından yazılan bilgi mesajıyla verdim. Hatırlatmak gerekirse:

“Concerning the salt there is no date of use for it, otherwise it would be written on the bag/bucket. However the salt can get hard if there is humidity and the package can be damage over a certain amount of time, if this happen then the salt need a longer time to dissolve and also need to be oxygenated to have the right pH level.
So in a way salt last forever but the depending on the packaging you can have some variation in the ease of use.
I hope I have answered your question,
Best regards,
Thomas”

Bu da firmanın pazarlama müdürü Jean Francois Boespflug tarafından verilen yanıt:

“I am sorry about this situation and as you know we deliver the same quality of salt to all our customers.
There are neither no expiry date on the salt and as usual a salt dose should be used at once.
If not, the salt should be kept in a dry place.
As you also know salt can also harden if expose to a humid environment, which does not necessarily affect its quality.
So there is no reason to write an expiry date on our salt.
As usual the batch number allows us to follow and control the quality of our salt mixtures.
In any case to understand better the situation, could you send us a copy of the kind of communication used on the market to discredit the quality of the IO and RC you are selling.
I thank you very much in advance.
Kind regards, ”

Dileyene her 2 mesajın da Türkçe çevirisini yapabilirim..

Ardından motorlar üzerinden Newa firmasıyla yaşanan ayrılık…

Devridaim motorlarında gelişmleri “interzoo” başlığı altında anlattım. Olabildiğince açık ve dolaysız yoldan belirtmek gerekirse: Aqaurium Systems (Fransa) ve Newa (İtalya) birbirleriyle ortak olan 2 firmaydı. Yıllarca beraber çalıştılar, ürünlerini ortak pazarladılar.

Geçtiğimiz (2013) yılsonu bu ortaklık bozuldu ve Newa, piyasada daha etkin olmak adına “bağımsız” bir çizgi izlemeye soyundu: http://www.newa.it/en/news

Aquarium Systems ise kendi pompalarını üretmek üzere Çin’de bir anlaşma yaptı. Çok yakında Avrupa pazarına yeni ürünlerini sunacak: http://www.aquariumsystems.fr/FR/index_fr.php

(Sitelerin pek aktif olmamasını anlayışla karşılamanız ricasıyla…)

Durum özeti bu. Ancak, bazı sorunlar var:

1- Newa firması bundan böyle motorlarında NewJet ve/veya MaxiJet gibi Aquarium Systems firmasına ait isimleri kullanamayacak. Başka bir deyişle NewJet ismi Aquarium Systems firmasına ait. Newa ise NewaJet olarak pazarlamaya soyundu. Bu durum şu anda hukuki bir dava konusu.

2- Her ne hikmetse, her 2 firma da fiyatlarda anlaşılmaz bir rekabet ortamına girdi.

3- Biliyoruz ki Aquarium Systems motor üretimini bundan böyle Çin’de yapacak.

4- İlginç olan fiyatların gerilemesine paralel Newa firması da bu yılbaşından itibaren turkuaz renklerden vaz geçerek “siyah” plastik kullanmaya başladı.

5- Bu nedenle hangi firma Çin ile daha yakın kestirmekte zorlandığımı belrittim…

Sonuçta turkuaz renkli “eski” kafalar birden Avrupa’da aranan mal oldu. Fiyatları fırladı. Almanya’da kimi toptancılarla yaptığım görüşmelerde fiyatların % 20-30 arttığı görüldü. Oluşan karaborsaya rağmen fiyatları korumaya çalıştım.

Stoklarda tutmakta olduğumuz “orijinal” yedek parçalar yalnızca Show Akvaryum’dan satın alınan ürünler için geçerli olduğunu belirtmek isterim.

Ayrıca, eğer imkanınız olursa “yeni versiyon” denilen motorların tükettikleri enerjiyi ölçmenizi çok rica ediyorum. Bu “hayati” bir önem taşıyor…

Çünkü biliyoruz ki, dünyada hiçkimse hiçbir şeyi daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz!

Ve bir malın sadece fiyatına bakmak, bazı hileleri peşinen kabul etmek demektir…

Şimdi gelelim en önemli gelişmeye:

Fiyatlar TL olarak ve yüzde 20 KDV dahil:

http://freepdfhosting.com/61d5c3364f.pdf

Ali Riza Kuranel
Show Akvaryum
Kırım Caddesi (eski 10. Cadde)
Cesur Apt. No. 76 Dükkan No: D
Emek – 06490 Ankara
Turkey
T: 0090-312-212 01 59
M: 0090-532-2716026

email: arkuranel@hotmail.com