Tamam mı? Devam mı?
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tamam mı? Devam mı?

Junior Member

Bulunduğumuz yerde şebeke suyu yok. Maalesef kuyu suyu kullanıyoruz(TDS:550ppm) . Öncelikle su yumuşatma sistemimize girerek kireç tortu vb maddelerinden
    arındırılıyor. Sonrasında 300 lük membranı olan ve önünde 5 ayrı filtresi olan RO cihazından geçiyor. Bu işlem sonrası TDS: 38ppm (tatlandırıcı öncesi) oluyor.
    Bu suyu uv'den ve tatlandırıcıdan geçirip içilecek hale getiriyoruz.

İşlem bu kadar değil. tatlandırıcıdan önce bir çıkış alıp bir motor yardımı ile tekrar 100 lük filmtek housing ve membrandan geçiyor ve (TDS: 6ppm----> 11ms)
    oluyor. buradanda reçineye girip 0ppm---->0ms oluyor. Sonunda başardım diye düşünüyorum.

Junior Member

29/03/2017

po4 : 0,19
    no : 3
    ca : 480
    mg : 1320
    kh : 7

Reaktör kapatıldı.
    Fritz tuz ile düzenli su değişimi.(Haftalık % 20)
    Fritz karbona devam....

Bir müddet böyle gitmeyi düşünüyorum...

Junior Member

Daha önce 2-3 sene kadar JS1 ile yoğun sps + lps karışık bir şekilde KH:9 'ları geçmeyecek şekilde bir ayar tutturmuştum. CA : 420 seviyelerindeydi. Reaktör çıktı KH 36 - 42 dkh ayarladığım zaman bir sıkıntı görmüyorum gibi geliyordu.

Tabi büyük sps'ler tankatan çıkınca tüketim düştü. KH ve CA yükseldi diye düşünüyorum.

JS1' i seviyorum. Ayrılmak istemiyorum. Duygularım "JetStream 1 bu tankın neredeyse “ölüm” makinası." ifadesiyle tamamen ters orantılı.

Pico içinde doğruluğu tartışılır kaynaklardan edindiğim bilgilere göre dolu bir sps tankının yükünü tek başına kaldıramayacağı...Fikri ve tavsiyesi olan var mı?
    Konu lincoln1976 tarafından (04-02-2017 Saat 06:09 PM ) değiştirilmiştir.

Junior Member

Fikri olan kimse yok mu?

Ayrıca merak ettiğim bir şey daha var! Renkleri kaybolmuş, koyulaşmış, deformasyona
    uğramış mercanlar su şartları normalleşince eski formlarına dönebilirler mi?

Administrator

Ben de 1998 model BMW marka arabamı seviyorum, ama biliyorum ayrılmak vakti yaklaşıyor... Belki geldi de geçti..

Administrator

Merhaba,

En baştan başlayalım.

16 Mart 2017 değerler:
    mg: 1320
    ca: 500
    no3: 10
    po4: 0,35
    reaktör çıktı kh: 40
    kh: 10

29 Mart 2017 değerler:
    Reaktör kapatıldı.
    Fritz tuz ile düzenli su değişimi.(Haftalık % 20)
    mg : 1320
    ca: 480
    no3 : 3
    po4 : 0,19
    kh : 7

Görüldüğü gibi su değişikliklerinin de etkisiyle Nitrat ve Fosfat değerlerinde ciddi bir azalma var. Bu “iyi” bir gelişme ama konumuzşla ilgisi yok..
    Asıl sorun Ca ve KH değerlerinde. Aradan geçen 13 gün içinde ve su değişikliğine rağmen Kalsiyum 500’den 480’e, KH ise 10’dan 7’ye geriledi. Çünkü JetStream 1 Kalsiyum reaktörü devreden çıktı.

İlker Bey devamla diyor ki:

“Daha önce 2-3 sene kadar JS1 ile yoğun sps + lps karışık bir şekilde KH: 9 'ları geçmeyecek şekilde bir ayar tutturmuştum. Ca : 420 seviyelerindeydi. Reaktör çıktı KH 36 - 42 dkh ayarladığım zaman bir sıkıntı görmüyorum, gibi geliyordu.

Tabi büyük sps'ler tanktan çıkınca tüketim düştü. KH ve Ca yükseldi, diye düşünüyorum.”

Burada üzerinde yoğunlaşılması gereken konu bu mu: “büyük sps'ler tanktan çıkınca tüketim düştü. KH ve Ca yükseldi.”

-Usta, çok bilimsel yazıyorsun gene…Bizi yoruyorsun.. Sanki sen de yorgun gibisin..
    - Haklısın.. Bu hobiyi iyi yapan pek çok arkadaşım kendince gerekçelerle tanklarını kapatıyor ve bu beni yoruyor..
    - Ama yeni girinler de var?
    - Doğru ama sanki çıkmaya çalışanlar, çıkanlar daha çok..
    - Zamana yaysak?
    - Evet. Yeter ki bu zaman içerisinde büyük yanılgılar peşinde koşmasınlar…

Konuya dönersek, kendimizi kapana yakalattık, gibi. Değil mi?

Soruyu biraz daha ileri götürelim: “Suda yüksek KH ve Ca değerleri vardı. SPS ve LPS mercanlar JS1 sayesinde hızla büyüyordu. Ne zaman büyük mercanlar çıktı, Ca ve KH anormal yükseldi. Ayar bozuldu..”
    Üstelik kimi “kaynaklar” yüklü SPS tankını JetStream Pico kaldıramaz, diyorlar:

“JS1' i seviyorum. Ayrılmak istemiyorum. Duygularım "JetStream 1 bu tankın neredeyse “ölüm” makinası." ifadesiyle tamamen ters orantılı.

Pico için de doğruluğu tartışılır kaynaklardan edindiğim bilgilere göre dolu bir sps tankının yükünü tek başına kaldıramayacağı...Fikri ve tavsiyesi olan var mı?”

İlker beyden ricam, bu kaynakları bizlere açıklaması. Neden bu kaynaklar gelip bu konuda yazmazlar, merak ederim. Kişiler fikirlerini özgürce paylaşsınlar istediğimiz için bu forumu kurduk. Yeter ki burada yazılanları kaynak belirtmeksizin başka forumlarda paylaşmasınlar!!
    Sözgelimi şöyle diyebilirler: “Bir tankta, 400 litre bile olsa, onlarca sert mercan varsa, Pico yetersiz kalır, çünkü ürettiği kalsiyumbikarbonat (CaHCO3) mercanların gereksindiği oranda CaCO3 olarak yansımaz, ürettiği de yetersiz kalır.. Çünkü…”

Devam ettirmeyelim!!
    Doğrudan durumu açıklayalım; olay böyle başladı:

“P.E.M.B.E’ yi bulma yolculuğu başlasın artık.

İşe, kocaman olmuş (camlara dayanan) SPS’leri tanktan çıkarmakla başladım. (Renkleri kaçmış ve alttan ölüme yakalanmış olanlardan.)

Neyse ki ortalık biraz toparlanma başladı gibi…”

Bir önceki mesajda kalsiyum reaktöründe olan biteni formül ile açıklayarak, reaksiyonların koşullara göre “çift taraflı” çalıştığını yazdım. Hatırlatmak isterim:

Calcium + Hydrogen Carbonate =Calcium Hydrogen Carbonate = Calcium Carbonate + Carbonic Acid

Reaktörlerin üretim değerlerini de daha önce link olarak attım: http://freepdfhosting.com/21011ae0bb.pdf

Görülebileceği gibi Pico’nun max çıkışı 3.6 litre/saat iken JS1 max 9 litre/saat çıktı suyu verebiliyor. Birinde max 20 KH çıktı suyu alınabiliyor, diğerinde yaklaşık 30 KH. Bu değerler arttırılan kabarcık sayısı ile doğru orantılı olarak hesaplandığına göre, neden mercanlarda ölüm başladığı –her zaman ölüm olacağı sanıyorum çok açık olarak anlaşılabilir. 9.6 litre/saat çalışan JS1 başka deyişle saatte suya yaklaşık 10 litre 30 KH çıktı suyu verecek –ki İlker beyin akvaryumunda bu 40 KH idi- bu kadar yoğun KH tabii ki bir o kadar yoğun karbonik asit ile birlikte suya takdim edilecek. Bu su bu sikleti nasıl kaldırsın??

Şimdi, İlker beyin kaynaklarını buraya yazmaya davet ediyorum.. Ola ki benim gözümden kaçanlar vardır..

Son olarak İlker bey sorar:
    “Ayrıca merak ettiğim bir şey daha var! Renkleri kaybolmuş, koyulaşmış, deformasyona
    uğramış mercanlar su şartları normalleşince eski formlarına dönebilirler mi?”

Bunu da yarın yanıtlayacağım. Rengi pembe iken kahverengiye dönen mercan sahiplerini de beklerim..

Junior Member

Ali Rıza Bey; yalnız ikimiz varmışız gibi geliyor. Görünmez bir (500) kişi var ama...

Link: http://freepdfhosting.com/21011ae0bb.pdf

Junior Member

Ali Rıza Bey;

Maalesef kaynak belirtemiyorum. Sebebi bende saklı.
    Yazdıklarınızı irdelemeye çalışıyorum. Ulaştığım bir sonuç var.
    Nedense genel kanı; Karbonat Sertliği ihlal ile ilgili edilemez bir kuralmış gibi, 9 (dokuz) olması.
    Oysa ki yazdıklarınızdan anladığım tanka karbonik asit göndermeden; (maalesef benim icraatim); tankınıza uygun reaktörle veya dışarıdan katkı
    girerek sabit kalmasını sağlamak. Sabit tutmayı başarıyorsanız zaten tüketimi karşılıyorsunuz demektir. Özellike düşük karbonat sertliği düzeylerinde
    reaktörü optimal güçte kullanmak ile (kesinlikle full kapasite değil.) karbonik asit tehlikesini de ortadan kaldırmış oluyoruz.

Umarım doğru anlamışımdır.

Ayrıca bir gelişme daha. Hystrix. (Hani şu mor olan.) Pembeleşmeye başladı. Dünkü sorumun cevabı ile ilgisi olabilir mi Ali Rıza Bey?????

Pası verdim. Top sizde artık. (Nasılsa başka topa giren yok) Cevabı bekliyorum.

Administrator

Merhaba,

Hiçbir reaktör ile kalsifikasyona uygun arz-talep dengesi oluşturulamaz. Mutlaka gün-gece arası farklar oluşabilir. KH:9 veya 10..

Nedense uzakdoğudan gelen mercanların sularını kimse test etmiyor sanırım.. KH:8, Ca: 400-420 ppm..

Bir reaktörü kısarak veya durdurarak karbonik asit sorununu oratadan kaldıramazsınız, verdiğiniz CaHCO3 kadar karbonik asit verme ihtimali her zaman mevcut kalır.. Mesele reaktörün hacmi ve kapasitesi..

Evet konumuza dönelim:

Administrator

Mercan Kültürü üst başlığı altında yer alıyor:

06.01.2012 – Mercanlarda renk kararması:

a) Kesinlikle elyaf kullanmayın..Bu topladığı pisliklerin Micron düzeyine indirgenerek mercanlara yem olarak sunulması anlamını taşır. (Bu da renklerin kararmasına neden olur. Hiç bir şekilde fiziksel filtrasyon düşünmeyin/uygulamayın..)
    b) Akıntıyı esirgemeyin.. (Devri daim motoru tank hacminin en az 10 katı, dalga motorları ise tank hacminin en az 20 katı olmalı.. )
    c) Erimiş Organik Bileşikleri (DOC) yakalayabilmek için güçlü bir skimmer, gerekiyorsa aktif kömür kullanın.
    d) Doğru ışık kaynağı kullanın.. Sizin ne gördüğünüz değil, mercanların ne gördüğü önemlidir. LED kullanarak mercan büyütemezsiniz. Sadece renklerini kaybedersiniz..
    e) Akvaryum değişkenlerini sabitleyin. Suyu çorbaya dönüştürmeyin. Bir katkı-doz programııyapın ve düzenli uygulayın ve mutlaka haftada 1 yüzde 10 dip çekin.
    f) Elinizi akvaryumdan uzak tutun..))
    g) RO çıktı suyunuzu düzenli test edin. 000 microsiemans okumanız gerekir.
    h) Unutmayın: En müthiş amino asit kaynağı balıklarınızın dışkısıdır..
    i) Panik yapmayın. Buddha sabrı olmayan renklenme de göremez, büyüme de..))

Parantez çinde olanlar bugün eklediklerim. Aradan geçen 5 yılı aşkın sürede yukarıda yazılanlara ne eklenebilir ki?

Kuşkusuz suyun kimyası ve biyolojisi eklenebilir. Artık herkes biliyor olmalı, suda KH: 7-8 civarlarında, Kalsiyum: 400-420 ppm, Magnezyum ise 1250 – 1350 bandında…

Nitrat ve fosfat indirgeyen bakteri kolonilerinin ömrü ortaalama 18 gün olduğundan her 2 hafta 1 kez, artık hangi kültürü kullanıyorsanız (BioGro veya Fritz 460) mutlaka dozlanması gerekir. Suda biyolojik denge oluşmadığında kimyasal denge de oluşmaz. Başka bir deyişle kalsifikasyon yavaşlar ve durur Nitrat ve fosfatı mevcut testler ile 0/sıfır okumanız gerekir.

Temelde hiç unutmayın! Defansa çekilen mercan kararır… Eğer defansa çekilemiyorsa ölür!

Hangi etmen veya etmenlere karşı defans yaptığını testlerle bulmanız gerekir.

Son olarak renk kaybına uğrayan mercanın eski-orijinal rengine dönüşebilmesi, ideal koşullarda 3 ile 6 ay arası zaman alır. Sabır!!

+ Konu Cevaplama Paneli