Bilgi
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 4 Toplam 18 Sayfadan
BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 14 ... SonuncuSonuncu
Toplam 171 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bilgi

Administrator

Tekrar belirtmek gerekiyor: Ekonomik gelişmelere paralel Euro ve Dolar kurunda oluşabilecek "aşırı" oynaklıklar nedeniyle satışarı durdurmak ve/veya fiyat değişiklikleri yapmak gerekliliği doğabilir. Anlayışınızı rica ediyorum.

Administrator

Hemen herkes hemfikirdir: Dostluklar parayla satın alınamaz!

Doğru, her ticaret yapan bir şekilde malını satmak zorunda: Hele bu ekonomik koşullarda! Kimseyi suçlamak gerekmez…

Doğru, her ürün her pazarda hak ettiği yeri er ya da geç bulur: Kimin tanıttığı, servis verdiği ve/veya yenilikleri sunduğu çok da önemli değildir.

Doğru, ticarette herkes “ekmek” peşinde koşturur. Ürün hiçkimseye “ait” olamaz! Parası olan getirir/getirebilir. Kimi zaman getirilen ürün konusunda “yalan” bile söylenebilir: sahip olmadığı özellikler ardarda sıralanabilir ya da bu “eski” diğeri “yeni” diye sıfatlara başvurulabilir…

Oysa her elektrikle çalışan motoru fişe taktığınız an itibarıyla, güç tüketimi aşınmaya bağlı olarak yavaş yavaş artmaya başlar: Sözgelimi bir skimmer motoru için verilen değer 58 watt iken çok değil 2 yıl sonra bakarsınız, ölçersiniz aynı motor 180 watt tüketiyor… Peki bambaşka bir teknolji sayesinde 75 watt enerji tüketen bir motor 2 değil, belki 5 yıl sonra bile 75 watt tüketiyor olabilir mi? Olabilir! Ama bizler bu teknolojiye hazır mıyız??

Doğru, zaman gelir “sessiz” kalmak bir erdemdir. Bakarsınız ticaretin de bir adaleti vardır…

Her zaman herkesin “dürüst” ticaret yapmasını arzuluyorum. Hiçkimsenin bilmediği konularda hiçkimsenin kafasını karıştırarak ticaret yapmadığı bir ortam hayal ediyorum.

Çok mu??

Royal Exclusiv ürünleri fiyat listesi “markalarımız” altında yer alıyor: olan bitene ve Yepyeni ürünlere göz atmak isteyeceksiniz..

Administrator

Reef Crystals Tuz ve Aquarium Systems

Aldığım duyumlar gerçekten içinde nefes aldığımız sektörün “giderek” puslu ve karanlık bir yöne saptığını gösteriyor.

Konumuz tuz!

Her firmanın depolama koşulları birbirine benzemez. Son derece rutubetli ortamlar var. Malların özensiz yerleşimleri, paletsiz istifler gibi. Bu durumda tuz kovaları rutubet alır, karbonatlar çöker ve tuz çok uzun sürede çözünür. Çözünür ama değerler değişir: KH düşer, Ca ve Mg yükselir. Tortu yapar.

Önce Aqurium Systems firması nasıl bir tuz üretiyor bakalım:
    1- Aquarium Systems firması Haziran 2012 tarihi sonrası ambalaj değişikliğine gitti. Amaçlanan bir palet üzerinde yer alan tuz sayısını arttırmak, büylelikle ithalatçıların daha uygun maliyet ile tuzu ülkesindeki hobicilere sunabilmek.

2- Küçük birkaç not: 2010 yılında firmanın 2. Kuşak sahibi ve müdürü Thomas’a Reef Crystals kovasının üzerinde bir adet “butterfly” balığın yer almasının ironik olduğunu, mercan hobicilerinin üzerinde durdukları ve “erişilmez” gibi görünen “mor ve bordo” renklerin öne çıkartılması gerektiğini de belirten bendim. Bu renk konsepti diğer tüm Aquarium Systems ürünlerine zaman içerisinde yansıtıldığını görmek ayrı bir keyifti…

3- Ancak, Aquarium Systems firması hçbir zaman ve hiçbir şekilde herhangi bir formül değişikliğine gitmedi. Gitme gerekliliği de yoktu zaten.

4- Aqaurium Systems prehistorik çağlardan günümüze yeraltında kalan “bir” denizden basınçlı su basılarak elde edilen tuzlu suyun - suyunu uçurarak tuz elde eder.

5- Sonrasında bir mercan denizi suyunda olması gereken iz elementleri toz halde bu tuza ekler ve kovalar, ambalajlar.

6- Herhangi bir “organik” katkı yer almaz. Instant Ocean tuz neredeyse elde edilen tuzun ta kendisidir: KH değeri yüksek, Ca dengeli, Mg düşük. Zaten biliyorsunuz: Mercan denizlerinde KH: 8, Ca: 400 ve Mg: 1.200 civarında seyreder. Bu nedenle ilk kurulumlarda ve sonrasında olgunlaşana kadar (ilk 6 ay) Instant Ocean kullanılmasını tavsiye ederim. Güçlü iz element yapısı başlangıçta diatom ve cyano bakteri oluşumuna yol açar. Sonrasında Reef Crystals doğru olur: Çünkü yapısında RO suyundan gelebilecek kimi “ağır” elementleri çökerten –bu yüzden su hazırlanırken dibinde tortu oluşabilir- reçineler ve çok pahalı olan kimi amino asitler yer alır. Sayesinde daha parlak renkli mercanlar görebilirsiniz. Bunları daha önce de anlattım... Ancak denizden su arıtma tesislerinde biriken –artık- tuz ile Türkiye’nin en çok satan tuzu, gibi bir “paye” atfedilen tuz ile aynı düzeyde değerlendirilmesi/kimi internet forumlarında oylanması/yorumlanması herhalde “komedi” olmalı. Ve lütfen “demir” içeriyor gibi “aptalca” eleştiriler getirilmesin artık. Bu komik olmanın ötesinde gerçekten çok cahilce bir yaklaşım!!

7- Fabrikasına giren –sanıyorum- yegane Türk vatandaşı olarak pekçok tanınmış markaya da tuz üretir ve paketler. Aşağıdaki resimde Bertnschy ailesi benimle birlikte fabrika girişinde:

8- Hiçbir şekilde tuz kovalarında son kullanma tarihi yer almaz. (Tuzda bozulma tuzun saklanma koşullarına paralel fizyolojik yapısındaki bozulmayla anlaşılır. Tuz, tuz gibi görünmez açıkçası.)

Gelelim yapılan konuşmalara:

1- Eski kovalar bayat! Tuz bozuk, kullanmayın!

2- Yeni “kiraz kırmızı” kovalar taze..

3- Yeni tuz “yepyeni formül” ile üretiliyor…

Bunların söylenme gerekçesi sanıyorum aynı malı “daha yüksek” fiyatla satmak. Ancak buna bir “pazarlama stratejisi” olarak bakamayız. Öyle ya aynı ambalaj tuz daha “ucuz” fiyata satıldığında –ki yakındır- ne söylenecek o güne kadar bu safsatalara inananlara? Markaya karşı bir güvensizlik oluşmayacak mı?

Bu soruları doğrudan firmaya yönelttim. Aşağıda firmanın 2. Kuşak sahibi Thomas Bertschy tarafından verilen yanıtı okuyabilirsiniz (İngilizce bilmeyen arkadaşlar tarafıma sorarlarsa çevirmeye hazırım.)

Concerning the salt there is no date of use for it, otherwise it would be written on the bag/bucket. However the salt can get hard if there is humidity and the package can be damage over a certain amount of time, if this happen then the salt need a longer time to dissolve and also need to be oxygenated to have the right pH level.
    So in a way salt last forever but the depending on the packaging you can have some variation in the ease of use.
    I hope I have answered your question,
    Best regards,
    Thomas”

Bu da firmanın pazarlama müdürü Jean Francois Boespflug tarafından verilen yanıt:

I am sorry about this situation and as you know we deliver the same quality of salt to all our customers.
    There are neither no expiry date on the salt and as usual a salt dose should be used at once.
    If not, the salt should be kept in a dry place.
    As you also know salt can also harden if expose to a humid environment, which does not necessarily affect its quality.
    So there is no reason to write an expiry date on our salt.
    As usual the batch number allows us to follow and control the quality of our salt mixtures.

In any case to understand better the situation, could you send us a copy of the kind of communication used on the market to discredit the quality of the IO and RC you are selling.

I thank you very much in advance.

Kind regards
    , ”

Bütün bunlara rağmen “kiraz kırmızı” kova tuzun “daha iyi ve güzel “ olabileceğini düşünenler varsa, yukarıda yer alan en üst düzey 2 firma yöneticinin de email adreslerini vermeye ve kendileriyle doğrudan iletişime geçirmeye hazırım.

Ayrıca sizlerden ricam, anlayabileceğiniz gibi tuz hakkında ileri sürülen bu saçma sapan iddiaları duyan hobicilerle firma da iletişime geçmek istiyor. Konu hukuki boyuta taşınacaktır...

Şimdi 31 Aralık 2013 tarihine kadar Reef Crystals kova Tuz, 25 kg 150 TL ve Instant Ocean kova Tuz, 25 kg 135 TL diyorum ve ekliyorum: Türkiye’nin her noktasına kargo ücreti Show Akvaryum tarafından ödenecek!!... Tuzu alın; bakın: herhangi bir sorun görürseniz Lütfen tarafıma “ücret alıcı” olarak geri gönderin.

Çünkü Aquarium Systems markası her hobici tarafından kullanılmaya değer bir tuz üretiyor. Dünyanın en çok satan tuzu olmak kolay değil…

Administrator

Fritz ürünleri stoklarımıza girdi. Detaylı bilgiyi Fritz sayfasında bulabilirsiniz...

Administrator

Two Little Fishies ürünleri stoklarımıza girdi. Kimi beklenmedik gelişmeler nedeniyle oluşan gecikme için ürünleri bekleyen hobicilerin sabrına teşekkür ediyorum.

Açıklamaları ürün sayfasında bulabilirsiniz.

Administrator

Papiilon firmasında olan fiyat değişikliği ürünlerde aynı kalite ve işçiliğin korunma çabasının yanısıra "kur farkı" nedeniyle oluştuğunu tahmin edebilirsiniz.

Bu arada firmanın ürettiği "refraktometre" jenerik bir firma ambalajında sizlere sunulduğunu belirtmek isterim: Alman malı ve olağanüstü hassas...

Fiyatları "markalarımız" üst başlığı altında ve Papiilon sayfasında bulabilirsiniz.

Administrator

Üzgünüm: Bu EURO kuru ile mevcut listeleri koruyabilmek neredeyse imkansız. Sırasıyla fiyatların değişmekte olduğunu haber vermek istiyorum.

Olası en düşük artışlarla bu rüzgarı atlatacağımızı umuyorum.

Administrator

İlginiz için çok teşekkürler. Büyük bir titizlik ve ciddiyetle mevcut ürün listlerimizi gerek yeni yıl fiyat geçişleri gerekse kurda olan beklenmedik artışlara direnerek yenilemekteyiz. Fark ediyorsunuz.

Bugüne kadar (21.12.2013) hiçkimseyi mevcut Fiyat Listeleri üzerinden mal satmak konusunda geri çevirmedik. Yarın da çevirmeyeceğiz.

Tuhaf vaadlerle mal satmak gayreti içinde de hiç olmadık ve olmayacağız. Bir malın "akışkan/değişken" değil , "durağan" bir fiyatı olur: Çünkü aynı malı alan herkes aynı fiyatı ödemek durumda olmalıdır: Buna "ticari ahlak" denilir.

Show Akvaryum'a gösterdiğiniz güven, açıklanan fiyatlara olan inancınız doğru yolda olduğumuzun göstergesi.

Bu güveninizi 2014 yılında da sürdürmeye söz veriyorum.

Ali Rıza Kuranel

Administrator

Aynı konu ama yapabileceğim bir şey yok:

1- 27 Ocak 2014 Pazartesi gününden başlayarak tüm fyat listeleri oluşan yeni kura (1 USD: 2.30 TL ve 1 €: 3.150 TL ??) göre yeniden düzenlenecek. Önümüzdeki günlerde mevcut fiyat listelerinden verilen siparişler olduğu gibi karşılanacak. Ancak değişiklik sonrası “eski fiyat” üzerinden satış yapılmayacak.

2- Show Akvaryum mevcut fiyat listeleri üzerinden “garip” isimlerle hiçbir zaman “kampanya” veya markasına göre iskonto yapmadı ve bundan böyle de yapmayacak. Ola ki fiyat değiştirilmedi, tasfiye nedeniyle değiştirmedi. Bugüne kadar hiçbir alıcıyı “Neden bu fiyata satın aldım, keşke bekleseydim…” gibi gerekçelerle mağdur etmedi, etmeyecek.

3- Kimi firmalarda ayrıca yüzde 5 ile 10 arasında zamlar geldi. Royal Exclusiv, Tunze, Fritz, Two Little Fishies, Aquarum Systems bunlardan bazıları. Bu zamlar da –üzgünüm- fiyatlara yansıtalacak.

Sonuç: 27 Ocak, Pzartesi gününe kadar tüm listelerden, sonrasında değişim yansıtılana kadar olan mevcut listelerden olan tüm siparişleriniz sitede yeralan fiyatlarla karşılanacaktır, karşılanıyor.

Gösterdiğiniz ilgi ve güven için tekrar çok teşekkürler.

Administrator

Evet, Royal-Exclusiv fiyat listesi yenilendi. Gerek firmadan kaynaklanan 2014 yılı artışı gerekse kurdaki oynaklık fiyatları etkiledi. Mümkün olduğunca stokları "taze" tutmaya özen gösteriyoruz. RD3 motorlar çok yakında stoklarımıza girecek. Bu süreçte "özel" talepleri olabilecek arkadaşlarımdan tarafıma email ile ulaşmalarını rica ediyorum. (arkuranel@hotmail.com)

Diğer listelerdeki kur artışları kısa sürede fiyatlara yansıyacak: Bu nedenle tekrar ediyorum: Mevcut fiyatlardan verilen siparişler "olan" fiyatlardan karşılanmaya devam edilecek.

+ Konu Cevaplama Paneli