Aquarium Systems

Devridaim motorlarında gelişmleri “interzoo” başlığı altında anlattım. Olabildiğince açık ve dolaysız yoldan belirtmek gerekirse: Aqaurium Systems (Fransa) ve Newa (İtalya) birbirleriyle ortak olan 2 firmaydı. Yıllarca beraber çalıştılar, ürünlerini ortak pazarladılar.

Geçtiğimiz yılsonu bu ortaklık bozuldu ve Newa, piyasada daha etkin olmak adına “bağımsız” bir çizgi izlemeye soyundu: http://www.newa.it/en/news
Aquarium Systems ise kendi pompalarını üretmek üzere Çin’de bir anlaşma yaptı. Çok yakında Avrupa pazarına yeni ürünlerini sunacak: http://aquariumsystems.fr/FR/overvie...s_eaudemer.php

(Sitelerin pek aktif olmamasını anlayışla karşılamanız ricasıyla…)

Durum özeti bu. Ancak, bazı sorunlar var:

1- Newa firması bundan böyle motorlarında NewJet ve/veya MaxiJet gibi Aquarium Systems firmasına ait isimleri kullanamayacak. Başka bir deyişle NewJet ismi Aquarium Systems firmasına ait. Newa ise NewaJet olarak pazarlamaya soyundu. Bu durum şu anda hukuki bir dava konusu.
2- Her ne hikmetse, her 2 firma da fiyatlarda anlaşılmaz bir rekabet ortamına girdi.
3- Biliyoruz ki Aquarium Systems motor üretimini bundan böyle Çin’de yapacak.
4- İlginç olan fiyatların gerilemesine paralel Newa firması da bu yılbaşından itibaren turkuaz renklerden vazgeçerek “siyah” plastik kullanmaya başladı.
5- Bu nedenle hangi firma Çin ile daha yakın kestirmekte zorlandığımı belrittim…

Sonuçta turkuaz renkli “eski” kafalar birden Avrupa’da aranan mal oldu. Fiyatları fırladı. Almanya’da kimi toptancılarla yaptığım görüşmelerde fiyatların % 20-30 arttığı görüldü. Oluşan karaborsaya rağmen fiyatları korumaya çalıştım.

Stoklarda tutmakta olduğumuz “orijinal” yedek parçalar yalnızca Show Akvaryum’dan satın alınan ürünler için geçerli olduğunu belirtmek isterim.

Ancak biliyoruz ki, dünyada hiçkimse hiçbir şeyi daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz! Ve bir malın sadece fiyatına bakmak, bazı hileleri peşinen kabul etmek demektir…

Ayrıca, eğer imkanınız olursa “yeni versiyon” denilen motorların tükettikleri enerjiyi ölçmenizi çok rica ediyorum. Bu “hayati” bir önem taşıyor…