Ca Reaktörü ve PH
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ca Reaktörü ve PH

Moderator

Ca Reaktörü ve PH

Ca Reaktörü içerisindeki PH değerinin 6.2 olması gerektiğini bilinmektedir. Peki bu değer tam olarak 6.2 değil de 6.3 olursa ne olur?

Administrator

Kalsiyum reaktörlerinin amacı akvaryuma kalsiyum karbonat (CaCO3) sağlamak. Bu amacı gerçekleştirebilmek üzere mümkünse aragonit, değilse mercan (oolit) kırığının üzerine CO2 (karbondioksit) dozlamak reaktörün tasarımını belirler. Burada çıktı suyunun pH'sının 5,8 ile 6,2 arasında bir değerde olması istenir. Altı ya da üstü her aksi değerde suya CO2'nin sulu çözeltisi olan karbonik asit (H2CO3) dozlanır Bu akvaryumda pH'nın düşmesine ve istenmeyen bazı alg oluşumlarına yol açar. Çünkü karbonik asit suda H+ (hidrojen) ve HCO3- ((bikarbonat) iyonlarına çözünür.

Her ne kadar Schuran Türkiye temsilciliğini kendi irademizle 1 yıl kadar önce bıraktıysak da JetStream Ca reaktörleinin performans çizelgelerini ilişikte bulabilirsiniz:

(http://freepdfhosting.com/21011ae0bb.pdf

Administrator

Ca reaktörlerinde, özellikle Schuran Jetstream modellerinde, çıkdı suyunun ph değerini 5.8 ila 6.2 tavsiye edilir.
    6.2 ile 6.3 arasında çok ciddi bir fark yaratacağını düşünmüyorum.(Ph metrenin kalibrasyonu yapılmış varsayıyorum)
    Bubble counter daki Co2 sayısına göre girdi suyu, doğru ayarlanmış ise zaten genelde 6.1 - 6.2 ph okursunuz. Ph 5.8 lerin altında okuyor iseniz zaten girdi suyu yeterli değil veya Ca reaktörü tıkanmış olabilir.
    6.5 lerin üzerine çıkıyorsa zaten su girişi fazla ve beraberinde reaktörün şişdiğini görebilirsiniz.

Junior Member

Ben Korallin kullanıyorum 6,2 olmak zorunda değil zaten dünya nın kabul ettiği bir reaktör 6,5 da rahatça akvaryuma gereken kadarını veriyor.

Junior Member

Schuran'nın kitapçığında Pico için sölüyorum ısrarla söylenen PH miktarı 6,2'dir. Bunun üzerinde verim alınamayacağı açıkça belirtilir. Herhalde çalışma prensibi ile alakalı tahminim.

Korallin için ise 6,5-6,8 arası denmiş kullanıcı kılavuzunda zaten her ikisi farklı prensiple çalışıyor.

Korallin kullanma kılavuzu;

http://www.korallin.com/europe/manual.pdf

Moderator

Kullandığımız reaktörler için önerilen PH değerlerini yakalıyorsak, sorun yok demektir.
    Ben Schuran Pico kullanıyorum ve çıktı suyun PH'sı 6.1

Junior Member

Bence hangi calsium reaktörünü kullanırsanız kullanın reaktöre su giriş ve çıkışınızı - Co2 bubble counter ile arasındaki düzenli dengeyi en iyi,
    ayarlanabilir dosaj pompası ile sağlayabilirsiniz. Bende bir dönem schuran pico kullanmıştım. En son bubble counter ile su giriş ayarını dengede tutturabilmek için, son çare dosaj pompası kullanarak olayı bertaraf ettim.. tabi buda ph ımın doğru oranda hareket etmesini sağladı.
    Konu emrahemiroglu tarafından (02-20-2011 Saat 12:52 PM ) değiştirilmiştir.

Moderator

Katılıyorum. Schuran kalsiyum reaktörleri için dozaj pompası kesin çözüm.

Junior Member

Göreceğiz

Cmts Aquamedic Sp 3000 taktım normalde dakikada 50 ml veriyor. Ben zaman ayarlı flaşör röle ile 15 sn çalıştırıyorum 45 sn durduruyorum toplam dakikada 13-14 ml su geçişi oluyor reaktörden(Pico). Umarım efektif bir şekilde KH artışı yaşarım. Olmaz ise Korallin reaktöre dönüş yapacağım. Akv 450 lt SPS yükü fazla ama picolar hakkında bu litrajda ve yükde dozaj pompası ile yabancı forumlardaki akv günlüklerinde olumlu yorumlar ve gelişmeler gözlemliyorum. Umarım efektif olur. Ateş sende şu an mercan olmadığı için tam sonucu gözlemleme şansın olmayabilir. Ben hafta sonu testlerden sonra umarım güzel haberi verebilirim. Bu arada dakikada 70 baloncuk CO2 girişi var.

Moderator

Orhan, ben dozaj pompası olarak IKS VARIO LP 180 kullanıyorum. Minimum su verişi dakikada 9,0ml. maximum saatte 5,4lt.
    Ben en kısık ayarda kullanıyorunm yani dakikada 9,0ml. Bu cihaz,1 tam dönüşünü tamamladığında ortalama 3,0 ml su veriyor ve en düşük dakikada 3 (10 saniye çalışıp 10 saniye duruyor) dönüş yapıyor ki bu da 9,0ml eder. Reaktör çıkış suyu 6.1 - 6.2 PH'a sahip, KH olarak da test yapmayı denedim yanılmıyorsam 60 dkh civarındaydı.
    Dediğin gibi bende şu anda mercan yükü olmadığı için herhangi bir yorum yapamam. Belki de yoğun SPS yüklü 550lt bir akvaruma Schuran Pico yetmeyebilir. Denemek lazım.

+ Konu Cevaplama Paneli