Np Biopellet'in amacı NO3 ve PO4'ü çok düşük seviyelere indirmekir. Bunu , Aerob (oksijenli ortamda yaşayan) ve Anaerob (oksijensiz ortamda yaşayan) bakterilere besin (karbon kaynağı) ve tutunabilecekleri ortam sağlayarak yapar. Aerob bakteriler Amonyağı (NH3) Nitrite (NO2), Nitriti ise diğerlerine nazaran daha az zararlı olan Nitrata (NO3) dönüştürürler. İşte bu noktada anaerob bakteriler devreye girer. Aerob bakteriler nitratı tüketemezler ve aerob bakterilerin tüketemediği bu NO3 ve PO4 anaerob bakteriler tarafından tüketilerek Azot gazı (N) olarak sudan havaya karışır.
NP biopellet üzerinde önce aerob bakteriler tutunmaya başlar daha sonra anaerob bakteriler oluşur. Bu sürecin başlayıp akvaryumda NO3 ve PO4 üzerinde etkisinin görülmesi en az 4 ila 8 hafta arasındadır. Bu sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için biopelletlerin uygun bir reaktör içinde sürekli ve çok hızlı ve agresif olmayan bir hızda hareket halinde olmaları gerekir. Çok hızlı hareket etmeleri birbirlerine çarparak hızla erimelerine, çok yavaş hareket etmeleri ise birbirlerine yapışmalarına ve bakterilerin tutunabilecekleri ortamın azalmasına sebep olur. Reaktör asla kapatılmamalı, sürekli çalışmalıdır. Herhangi bir Fosfat PO4 tutucu malzeme, UV, Ozon kullanılmamalıdır. Daha önceki akvaryumumda 6 aydan fazla bir süre kullandım, şu anda ise yeni kurduğum 550 Lt’lik tankta da kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Doğru şekilde kullanılırsa bir sorun olacağını da düşünmüyorum. Bu sayede özel bir bakım gerektirmeden, canlılarınıza, düşük seviyelerde NO3 ve PO4 ortamında bakma şansınız olacaktır.