Schuran Ca Reaktör Modifikasyonu
+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Schuran Ca Reaktör Modifikasyonu

Moderator

Schuran Ca Reaktör Modifikasyonu

Schuran Picoların Maxijet 1000 motorları malum olduğu üzere eninde sonunda içindeki mil mıknatısı yer ve mıknatıs motor bloğuna çarparak takırtılı çalışır. Hatta ilerleyen zamanlarda mıknatıs eriyerek reaktörün içine, oradan da akvaruma karışır.
    Bu sorunu gidermek için +GF+ dirsek ve adaptörler kullanarak, orijinal tasarıma sadık kalıp resimlerdeki gibi maxijeti Newjet 1200 motor ile değiştirdim. Newjet 1200'ün mili mıknatısa yapışık olduğu için aynı sorunun yaşanacağını sanmyorum. Schuran pico kullanıp da aynı sorunu yaşayanlar bu şekilde bir modifikasyon yolunu seçebilirler.

Moderator

Bir güncellemeyi bildirmek istedim arkadaşlar.
    Reaktöre NJ1200 yerine NJ800 taktım. (Motor blokları aynı olduğu için montajda sorun olmuyor. sadece bir çıkarılıp diğeri takılıyor)
    Böylece ses, enerji ve ısı önemli ölçüde azaldı. Hatta motorda ısı yok gibi. CO2 'yi reaktör içinde döndürmesi de gayet iyi.
    İlerleyen haftalarda olumlu veya olumsuz gelişmeleri paylaşırım.

Junior Member

Slm Ateş bey yukarıda paylasdigiz gibi schuran reaktör kullanıyorum yanlız maxijet 1000 motor kullanıyorum 4 aydan beri 3 tane motor değiştirdim sizinde belirtmiş oldunuz gibi Motor bloguna çarparak ses yapıyor halen bu durumu çözemedim yenisi takınca düzeliyor bir süre sonra aynı sorun devam ediyor sizin yapmış olduğunuz sistemi nasıl yapa bilirim gf dirsek ve adaptörlerden bahsetmissiniz bunları nerden tehmin edebilirim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Moderator

Selam,
    Sizin de dediğiniz gibi MaxiJet motorlar 2 veya 3 ay sonra aynı hatayı veriyor.
    GF olarak 1 adet bir ucu 20lik diğer ucu 16lık dirsek, bir adet 20lik dirsek ve 2 adet vidalı bağlantı rekoru yeterli. Birde motorun su veriş ucuna vidalı rekor gerekiyor.
    bunların muadillerini Ankara Rüzgarlıda Başkent Sulamada bulabilirsiniz. Yalnız bir ucu 20lik diğer ucu 16lık dirsek bulabileceğiniz tek yer GF distribütörü Mak Ltd. http://www.mak.biz.tr/index.php?id=12.
    Bunun yerine sadece 20'lik dirsek alıp da yapabilirsiniz fakat bu sefer ust kısım borulama biraz dışarı doğru uzamış olur.
    Dediğim gibi GF bulamazsanız yan sanayi ürünü olan İtalyan TP malzemelere bakın. Hemen hemen aynıdır.

Junior Member

İlginiz için teşekkür ederim en kisa zamanda parcalari bulup yapmayi dusunuyorum

Junior Member

JetStream 1 ve Kabarcık-Çıktı/Girdi damla sayısı

Reaktöre giren suyun miktarını çıkıştaki damla sayılarını toplayarak hesap ediyoruz. Ancak çoğu zaman giren suyu göremediğimizden reaktörümüz şişiyor ya da kısa süre sonra damla vermemeye başlıyor. Ayarlamak için başında harcadığımız zamanda cabası.

Bu sorundan kısmen kurtulabilmek için bir çözüm bulmaya çalıştım; test kitlerinin içinde yer alan 1 ml lik şırınganın sap kısmını çıkararak içini boş hale getiriyoruz. Reaktöre su giriş hortumunun ucuna ucuna şırınganın ucuna takılan damla aparatını geniş kısmından hortumda potluk yapmayacak şekilde kesiyoruz ve hortumun ucuna geçiriyoruz. Boş şırınganın geniş kısmını herhangi bir araçla biraz genişletiyoruz çünkü hortumun çapıyla şırınganın çapı aynı.

Hortumun ucuna geçirdiğimiz damlatma aparatının ince ucunu da yarım milimetre kadar kesiyoruz ve bunu şırınganın içine sıkı bir şekilde yerleştiriyoruz.

Damla büyüklüğünü ca reaktöründen çıkıştaki damla büyüklüğünü de göz önüne alarak yarım milimetre kadar kesmemiz gerekiyor. Hortumu içine yerleştirdikten sonra şırınga ile hortumun birleşme noktasını sızdırma riskine karşı japon benzeri bir yapıştırıcı ile iyice sıvıyoruz. Şırınganın reaktöre giden uç kısmını giriş hortumuna geçirip plastik kelepçe ile iyice sıkıştırıyoruz: Böylece hem damla sayısını hem de girdi suyunun ml olarak yaklaşık değerini ölçebiliyoruz.

Junior Member

Sırada JetStream 1 Modikiasyonu

Arkadaşlar Merhaba,

Schuran ın neden bu kadar milliyetçi davranıp Eheim motorda ısrar ettiğini anlayabilmiş değilim. Bu sebeple mevcut 1250 motor yerine
    Newjet 1700 ile değişimi yapıldı. Sisteme 2nci bir vana eklendi motor debisini ayarlamak için. Şu ana kadar seste bir azalma görüldü diğer gelişmeleri ileriki zamanlarda sizinle paylaşacağım.

Alıntı skynet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba,

Schuran ın neden bu kadar milliyetçi davranıp Eheim motorda ısrar ettiğini anlayabilmiş değilim. Bu sebeple mevcut 1250 motor yerine
    Newjet 1700 ile değişimi yapıldı. Sisteme 2nci bir vana eklendi motor debisini ayarlamak için. Şu ana kadar seste bir azalma görüldü diğer gelişmeleri ileriki zamanlarda sizinle paylaşacağım.
    Merhaba, merak etiğim bir şey var. Benim Ca Reaktörüm Grotech ve Grotech'ler de Eheim 1250 kullanıyor. Neden değişiklik yapma ihtiyacı hissetiniz? 1250'lerle ilgili genel bir memnuniyetsizlik mi var? (Bilgi için: Grotec reaktörü aldım ama henüz hiç kullanmadım)
    Fırat Çıngı

+ Konu Cevaplama Paneli