Renk aldıramadığımız mercanlar
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Renk aldıramadığımız mercanlar

Administrator

Renk aldıramadığımız mercanlar

Bir çoğumuzun başına gelmiştir.Bazı türleri akvaryumlarımızda bir türlü renk aldıramayız yada yaşatamayız.Bu bölümde bu türleri paylaşalım.
    İlk örnek benden olsun
    1.resim referans mercanımız.
    2.Resim ithalattan gelip akvaryumda 2 ay sonra aldığı renk
    Bu tür için farklı akvaryumlarda 3 denemem oldu ve hepsinde aynı tepkiyi verdi.

edit: imageshack sitesinde oluşan sorunlar nedeniyle aşağıda yer alan resimler tarafımdan eklendi... Bu acropora Melev'in akvaryumundan örneklendi.. ARK, 28.o4.2012

Administrator

İlk resim mercanın olması gereken renkleri.
    2. Resim akvaryumda 2 ay sonra aldığı renk.Dikkat edilirse ilk resimdeki mercan three color.
    Yani 2 resimdeki renklenme kötüye gittiği için konuyu ''Renk aldıramadığımız mercanlar'' şeklinde yaptım.

Moderator

Hepimiz biliriz, mercanlar ithalattan ilk geldikleri zaman canlı ve açık tonlu renkle sahiptirler. Fakat bu renkler ister mavi ister pembe isterse yeşil olsun her hobicinin veya ithalatçının akvaryumuna girdikten sonra koyulaşmaya başlar hatta yetersiz sistemlerde bu renk kahverengiye döner. Peki bunun sebebi nedir? Akvaryumda en iyi sistemi dahi kursanız, mercanlar renkerini kaybetmese bile renkerde illa ki bir derece koyulaşma oluyor.
    Sebebi akvaryum suyundaki demir oranın fazla oluşu olabilir mi?
    Bu renk koyulaşmasının önüne geçmek için neler yapabiliriz?

Administrator

Unutulmamalıdır ki ithalattan gelen mercanlar her ne kadar kültür olduğu söylensede denizde yetiştirilmektedir ve kendi akvaryumlarımıza girdiklerinde adapte olmaları zaman alabilir. Bunu bir kenara koyalım.

Renklerdeki koyulaşmanın pek çok sebebi olabilir.

- Eksik veya fazla aydınlatma
    - Uygun olmayan spectrum değerleri.Mesela çok mavi tonların tercihi gibi..
    - İçerideki mercan yoğunluğuna uygun atılmayan (genelde doz aşımı yapılan) element ve aminoasitler
    - Yetersiz veya fazla iç akıntılar.
    - Biolojik sebebler vs....

Daha çok sıralayabiliriz.Sebeb budur demek çok zor. Zaten bu hobyi keyifli yapan da bu bence.
    Her şartı eksiksiz yerine getirseniz bile, bazı türler akvaryum seçebilirler.
    Örneğin ,çok zor denen Acropora granulosa veya lokani, coraliniana, loripes gibi türlere bakarken, Montipora digitata bir türlü istediğiniz gibi olmayabilir.
    Örnekleri çoğaltabiliriz.
    Burada kendimize sormamız gereken soru akvaryuma eklediğimiz canlı türünün istediği şartları oluşturabiliyor muyuz?

Administrator

Kimi öngörülere katılmakla birlikte konuya farklı bir açı getirmek istiyorum:

1- Sabır: İlk faktör. Başlangıcından itibaren "nasıl" bir akvaryum arzuladığımız çoğu zaman plansız, programsız ve aceleci bir gelişme içersine itiliyor. Bekleme süreleri kimi "kestirme" yöntemlerle (sözgelimi canlı kum, canlı su) kısaltılıyor. Destekliyorum ama hemen ardından akvaryumun "olgunlaşma" süresi böylelikle "es" geçiliyor: Aynı anda balık, temizlik ekibi, yumuşak mercanlar ve hatta sert mercanlar akvaryuma ekleniyor. Oysa biyolojik ve kimyasal dengelerin oluşmadığı ortamda sert mercanların "beklenen" düzeyde yaşayabilmeleri olanaksız.

Burada hemen belirtelim: Mercanların -özellikle sert mercanların- renkelerinin kahverengiye dönmesi mercanın bir savunma mekanızması sonucu. Zaten burada sorgulanan da bu: mercana bizler nasıl bir "saldırı" gerçekleştiriyoruz?

2- Kuyruklu Yalanlar: Doğru yalan söylüyoruz ama biraz abartmıyor muyuz? Mercanlara verilen mesaj şöyle.. diyelim bir Euphyllia (hammer coral?) ile sohbet halindeyiz:

- Biliyor musun nerdesin? Tam da Great Barrier Reef'in göbeğindesin...
    - Ya yalan söyleme.. Senin evinde akvaryumun içindeyim...
    - Yok caaanım.. Bak sana ne güzel ışık düşüyor, su pırıl pırıl, akıntı enfes.. daha ne olsun?
    - Atma şimdi! Işık senin gözüne göründüğü gibi düşmüyor üzerime.. Su biyolojik açıdan berbat.. Attığın saçma sapan katkılardan korunmaya çalışmaktan yoruldum.. Akıntı desen.. yok gibi bir şey...
    - Tabii şimdi Great Barrier Reef gel-git döneminde o yüzden..
    - Yalannn ! Kuyruklu yalan!!

Administrator

Devam edelim.. Çünkü biliyoruz ki "bir an önce" mercanların renklenmesi lazım..

Demir: Fosfat gidericilerin demir oksit hidroksit olduğunu biliyoruz. Diyebilirsiniz ki, inorganik demir ile suya sözgelimi tuz ile karışan demir arasında fark var.. Kalsiyum reaktörlerinde eriyen aragonit veya mercan kırıklarından suya girebilecek demir var.. Balık yemlerinden suya karışabilecek demir var.. Dilerseniz, listeyi uzatabiliriz.. Tümü eşittir mercanların kararması ise, tavsiyem Fe içermeyen tuz, fosfat giderici, kalsiyum reaktör dolgusu ve balık yemi kullanmanız..

Emin olun, en kısa sürede süper renkli mercanlar göreceksiniz. Ya da iyisi mi Fe çökerten bir sıvı ya da bir filtre malzemesi keşfedin! Paraya para demezsiniz: Çünkü sonuçları "muhteşem" olacak...

- Öldüm bittim burada şu demir yüzünden.. Kararıyorum gencecik yaşımda..
    - Gel-Git dedik ya, otur oturduğun yerde !!

Junior Member

Doğadaki iyonik dengeyi sağlayamıyoruz asıl neden bence su kimyası.
    Demir olayına gelince tuzların birçoğunda demir oranı yüksektir .
    Genelde bu demir safsızlıklarla tuza ulaşır. Bir tuz üreticisi olarak
    yaptığımız araştırmalarda %99,3 Saflıktaki Nacl 'de bile doğadakinin 10 katı
    demir bulunuyor. Demirin fazlası size yosun ve renklerde kararma olarak geri döner.
    Tek neden Demirdir demek doğru olmaz etkenlerden biri diyebiliriz.
    Renklerin kararması kimyasal açıdan iz elementlerin fazla oluşundan veya eksik
    oluşundan kaynaklandığını düşünmekteyim. Yani dönüyoruz dolaşıyoruz
    tuzların iyonik dengesine geliyoruz

Not:Gökhan beyin akvaryumunda ekipman ve ışık açısından bir bir eksik olmadığını bildiğim için kimyasal açıdan olaya yaklaştım.
    Sistemlerinde ekipman sorunu olanlar yazımı kaile almasınlar
    Konu karaadam tarafından (03-06-2011 Saat 08:22 PM ) değiştirilmiştir.

Administrator

Renklerde kararma değil açılma oldu.
    Hangi demirden bahsediyoruz?
    Kimyasal formülü yazar mısınız?

Junior Member

Selamlar,

Yaklaşık olarak 3-4 aydır SPS akvaryumunu yürütmeye çalışıyorum. Aslında vesile olan Gökhan kardeşimizin ön tanımlı öğretilerinin üzerine kendime ait yaramaz çocuk edesıyla uyguladıklarımla da başarı sağlamaya çalışıyorum. Şanslıyım belki bilemiyorum ancak mercanların renk alması konusunda yazacaklarım ne oranda tecrübe açısından önem arz eder onu da bilemiyorum. Ancak sonuç olarak mercanları anlamayı, dinlemeyi ve gözlemlemeyi severim. Balıklar açısından bunu yapmıyorum aramız iyi. Bazen bizlerin de süreci sorunlara veya keyifsizliğe ittiğini bilmemiz gerek diye düşünüyorum. Son derece üst noktada SPS mercan rengi seyretme keyfi yanında şansına sahip olduğumu düşünüyorum. 3-4 aylık süreç yetersiz diye düşünülebilir ancak eğer mercanlarınız son derece sağlıklı alınmış olmalarına rağmen üzerine çıkıyorsa yapıyı korumak yolunu seçmek mantıklı olsa gerek.

Bir hafta önce hatırı sayılır boyutlarda bir Acropora poliplerini çekti ve kahverengi olmaya döndü. Diğerleri tepkiyi tam vermedi belki ama bir yanlış olduğu belliydi. Elbette az önce belirttiğim gibi bizler bazen basit yanlışları faydalı diyerek yapmaktayız, en azından kendi adıma böyle oldu. Mercanları beslemeyi seviyorum ve geçen haftaya kadar ciddi anlamda besleme gerçekleştirdiğimden su değişimlerini sık yapıyordum ama bir yandan da otomatiğe bağlanmış olan Kh ve kalsiyumu Tropicmarin Bio ile yapmaya devam ediyordum. Mantık olarak fazla oranda su değişimi yüzünden zaten tuzların marka içeriğindeki olağan değerler akvaryumda oluşuyorken üzerine Kh ve kalsiyum eklenmesi yoğunluklarını uç noktalara çıkarıyordu. Fakat bunun sorun yarattığını camlarda ve dekorun hiçbir yerinde alg oluşmamasından düşünebildim. İşin test kiti eksikliği veya acemi hatası kısmı şahsıma aittir. Fakat buradan kendi adıma çıkardığım; yüksek Kh ve kalsiyum oranlarının da renk konusunda önemli olduğudur. Düzeltince zaten hızlıca eski renk kazanılmış oldu.

Mor, mavi, kırmızı örnek olarak daha zor renkler anladığım kadarıyla ancak ben bu zaman diliminde bu renklerin sevdiğinin besin, ölçülemeyen ama var olan Nitrat ve Fosfat değerleri olduğunu gördüm. Potasyum klorür, Potasyum iyodür ve besin, besin tanımı içine amino asit, karbonhidratlar eklenebilir. Bu kadar besin ama nasıl az atık sorusu burada cevap bulması gereken oluyor. Elbette ekipman gücü ama ekipman gücüne destek olacak tecrübe gücü de şart gibi görünüyor.

Sevgiler...

Moderator

Demir (Fe) mercanların kurtuluşu mu? İzleyin ve siz karar verin.

http://www.youtube.com/watch?v=QuzFss9mCv0

http://www.youtube.com/watch?v=AWCXs...eature=related

+ Konu Cevaplama Paneli