balık yakalama
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: balık yakalama

Threaded View

Junior Member

balık yakalama

tanktan istemediğimiz balıkları yakalamak için en pratik uygulama hakkında tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Moderator

1. Seçenek:
    Resimdeki gibi bir tuzak ile yakalayabilirsiniz. (mesela balığı çekmek için tuzağın içine sevdiği yem konabilir.)
    Closed1.jpgFish%20Trap%20(Far)2.jpgFish%20Trap%20(Close)3.jpg

2. Seçenek:
    Büyükçe bir pet şişenin içine yem konup suya daldırılır ve daha sonra balığın küçük olan ağız kısmından içeri girmesi beklenir.

3. Seçenek:
    Akvaryumda ne var ne yok çıkartılıp istenen balık yakalanabilir.

4. Seçenek:
    Balığın eceli ile ölmesini beklemek

Administrator

Tang,Angel,palyaço,butterfly
    -Gece ışıklar kapandıktan1-2 saat sonra (dış ortamda karanlık olmalı) aniden akvaryum ışıklarını açarak yakalamak.
    -Balık kapanı ile yakalamak.Balık kapanının ebatları, yakalanacak balık boyutuna ve akvaryuma göre değişir.
    -Alan daraltılarak yakalamak.Örneğin Akvaryumunuzun ebatları 120*60*50(h).57*50 civarında mümkünse akrelik bir levhayı balığın bulunduğu bölgeden yan camlara doğru alanı daraltarak koyun.Bu alanı ne kadar daraltabilirseniz okadar rahat yakalarsınız.Mercan yüklü ve kaya hacmi fazla olan tanklarda bu yöntem zordur.

Goby,Wrasse,Dotyback
    Balık kapanı ile
    -Wrasse türlerinin pek çoğu kendini kuma gömer.Kumda gömdüğü yeri gördüyseniz kepçe ile kuma tek hamlelik bir şansınız olabilir ama tavsiye edeceğim bir yöntem değil.
    -Dotyback türleri genelde kaya aralarında ve deliklerinde kendine yuva yaparlar.Yuva yaptığı yeri biliyorsanız ve kaya akvaryumdan çıkartılacak gibi ise yuvasındayken kayayı dışarı olarak deneyebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki balık yakalarken pek çok mercana ve kumdaki bakterilere zarar verebilirsiniz.

Moderator

Ya da linkteki videoda gösterildiği gibi yakalanabilir

http://www.youtube.com/watch?v=9Ly0DTSEDD0

Junior Member

Ya da linkteki videoda gösterildiği gibi yakalanabilir

http://www.youtube.com/watch?v=9Ly0DTSEDD0

ateş bu yöntem gerçekten süpermiş....

benim akvaryumumumda da bir maroon clown var ve beni deli etmişti. Kendine ait bir bölge yarattı ve o bölgeye hiçbir şey koymama izin vermiyor. Ne koyarsam burnu ilevurarak deviriyor. Tüm kapan yöntemlerini denememe rağmen yakalayamadım. Balığın kesinlikle benden daha akıllı ve sabırlı olduğunu kabullendim. Eceliyle ölmesini bekliyorum.

Moderator

Maroon clown gerçekten sıkıntılı bir balık. Kumu kazar mercanları devirir. Bende tanka eklemek istiyorum ama dediğim gibi sıkıntılı.
    Aslında yakalaması kolay bir balık. Işıklar kapalıyken sabaha karşı 4:00 - 5:00 sularında kepçe ile yakalayı deneyin.
    Bu saatlerde balıklar sersem gibi oluyorlar. Ben damseli bu şekilde yakalamıştım, hayvan neredeyse ele gelecekti.
    Mercanları devirme işine gelince, bu gibi durumlarda mercanları two little fishies'in çabuk kuruyan mercan epoxy'leri ile yapıştırabilirsiniz.
    1-2 dakikada sökülemez hale geliyor.

Junior Member

Ateş bey

Nerede satılıyor bu çabuk kuruyan epoksi
    Yardımcı olabilir misiniz ?

Moderator

Show Akvaryum.

Two Little Fishies' AquaStik" epoxy veya "Coraffix" jel

Junior Member

Bir pet sisenin ust tarafini (agazinin bulundugu kapak kismini) kesip ters cevirip iceri takinca iceri dogru konik sekilde daralan ve eger balik iceri girerse cikmasi hemen hemen imkansiz basit bir kapan yapabilirsiniz

Junior Member

Powder yakalandı

Aquamedic tuzak ile powder blue yakalandı , tanktaki bütün balıklar hemen tuzağa girerken PBT altı saat sonra tuzağa girdi

+ Konu Cevaplama Paneli