Balling ve Ca-KH katkıları
+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan
BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Balling ve Ca-KH katkıları

Junior Member

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık.. En tatminkar gelişmeyi balling yaparken sağlamştım o yüzden makale ilgimi çekti. Reaktörü bırakıp tekrar ballinge döndüreceksiniz beni

Merak ettiğim bir kaç soru var..

Dozlama arasinda boşluk oluyordu bu sistemde tam tersi aynı anda giriliyor..
    Peki değerlerden herhangi biri saptiğinda müdale edebiliyorduk bu sistemde dengeyi nasıl sağlıyacağiz.
    Akvaryumumuzun tüketimini belirlemek için kh değerine göre mi günlük dozlama miktarini belirliyeceğiz.
    Yazdiklariniza göre dip çekiminin bu sistemde faydali olduğunu söylüyorsunuz sanirim..
    Su değişimi ne siklikta ve ne kadar yapilmali..

Junior Member

Selam. Türkce karakterler icin şimdiden özür dilerim.
    Dip çekiminden kasıt gercek manada bir dip cekim mı? Yoksa sadece basit hali ile su degisimi mı?

Junior Member

Ayrıca Hans Werner Balling Bey'de tam anlamıyla Türk tipi var.

Administrator

‘Sistem “aşırı” doymuş’ deyimi ile ‘sistemde tüketim 2-3 dKH’ birbirine çelişiyor gibi. Neden? Çünkü, bir karbonat tüketimi söz konusu ise, herhangi bir doymuşluktan söz edilemez. Kuşkusuz, karbonat tüketiminin yanısıra Ca tüketimi de söz konusudur, demektir. Tabii ki bu durumda “büyüme” memnuniyet verici olur. O zaman, bildiğiniz dozlama uygulamasına devam etmekte yarar var.

Açmak gerekirse, sabah KH akşam Ca verirseniz olmaz mı? Olur. (Biraz da yukarıda yazdığım İngilizce’yi açmak adına) Burada bir iddia söz konusu değil.

Benim söylediğimi örneklemek gerekirse: Diyelim 200 litre bir tankınız var ve Ca 400, KH: 7. Balling yapıyorsunuz ve sabah sözgelimi 70 ml karbonat dozluyorsunuz. (Hatırlarsanız 2 litrelik çözeltimizde 168 gram NaHCO3 var. Buna göre tankımıza 5,88 gram NaHCO3 verdik.) Şimdi suyun dKH değeri 7 ise bunu 17 ile çarptığımızda (sabit) mg/litre cinsinden 119 değerini elde ederiz. Kısaca suyun her 1 litresinde 119 mg karbonat, 200 litresinde (tankın tamamında) ise 23.800 miligram, yani 23.8 gram karbonat buluruz. Dolayısıyla, siz 5.88 gram eklediğinizde suyun KH değerini (23.8 grama göre) yaklaşık yüzde 25 arttırırsınız.

Bununla da kalmazsınız: Bu eklediğiniz karbonat yavaş yavaş suda yer alan Ca ile birleşerek Ca değerini aşağıya çekmeye başlar. Ne zamana kadar? Akşama, sözgelimi Ca ekleyene kadar. Aynı durumu Ca için de verebilirim, ama bence gereksiz. Buraya kadar eğer, bir iyonik dengesizlikten söz edilen anlaşılmadıysa, fazla uzun örneklemelere gerek yok..

Şimdi, daha önemli bir konuya gelelim: Her 2 çözeltiyi aynı anda dozladığımızda bize getirilen karşı tez, akvaryumda oluşması ve canlılar tarafından kullanılmasını umduğumuz Ca ve karbonatların anında reaksiyona girerek çökmesi (precipitate)..

Üzgünüm! Aşağıda izleyeceğiniz videoda Harvard Üniversitesi’nden hocam Profesör Harrison Ford, jedi talebelerine küçük bir ders veriyor.. Tahmin edebileceğiniz gibi, CaCl ve NaHCO3 çözeltileri birbirlerine “boca” ediliyor. Formül tahtada ve hocamız soruyor:

- Jedi, söyle bana ne zaman çökelti oluşur?
    - Sabaha..

Ve evet, mikro partiküller birleştiklerinde suspansiyon oluşturuyor ve yüzen parçacıklar görülebiliyor ama bir çökelti? Seyredelim:

Bir kez daha yineliyorum: Her akvaryumun ayrı bir hikayesi var. Hangi yöntemle memnunsanız, ona sadık kalın.

Diğer soruları yanıtlamaya çalışacağım..

Administrator

Dozlama arasinda boşluk oluyordu bu sistemde tam tersi aynı anda giriliyor..
    Peki değerlerden herhangi biri saptiğinda müdale edebiliyorduk bu sistemde dengeyi nasıl sağlıyacağiz.
    Akvaryumumuzun tüketimini belirlemek için kh değerine göre mi günlük dozlama miktarini belirliyeceğiz.
    Yazdiklariniza göre dip çekiminin bu sistemde faydali olduğunu söylüyorsunuz sanirim..
    Su değişimi ne siklikta ve ne kadar yapilmali..
    Sırayla yanıtlamaya çalışalım:

Değerlerden bir sapma olduğunda: Sözgelimi Ca veya KH değerleri arzuladığımız seviyelerde oluşmadığında ne yapacağız? - Balling sıvılarıyla.
    Akvaryum tüketimine göre Balling dozlaması belirlenmez. Su hacmine göre belirlenir. İçerideki canlı sayısı, büyüklükleri belirleyici rol oynamaz.
    Evet, dip çekimi akvaryumdaki tuzluluk seviyesini istenilen düzeyde tutmak için neredeyse kaçınılmaz.
    Su değişimi mümkünse haftada 1, değilse en geç 10 günde 1, yüzde 10-20 düzeyinde yapılmalı. Su değişiminin mercanlarda büyümeye neden olduğu ama neden böyle olduğu şimdilik tam olarak bilinmiyor. Bunu da bir not olarak düşmek istedim.

Administrator

Selam. Türkce karakterler icin şimdiden özür dilerim.
    Dip çekiminden kasıt gercek manada bir dip cekim mı? Yoksa sadece basit hali ile su degisimi mı?
    Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Güzel bir soru ve adresinizi tarafıma (arkuranel@hotmail.com) email atarsanız, bir adet Salifert KH testi hediye olarak göndermek isterim.

Sorunun yanıtına gelince: - Evet, dipten çekmek her zaman daha faydalı. Çünkü özellikle inorganik fosfat suda çökelti olarak yer alır ve en azından taban kumu üzerinden su almak her zaman daha iyi sonuç verir. Kimileri, kumda yaşayan canlı organizmaları gözardı ederek, biraz da "estetik" nedenlerle kumu aparat yardımıyla havalandırarak dip çekerler. Buna bir diğer gerekçe olarak her keresinde ölü bakteri kültürlerini tasviye ederek, yeni eklenen bakeri kültürlerine "alan" açmayı gösterirler.

Yalnız, kum karıştırarak dip çekerseniz, suya mikro partiküllerin dağılmamasına özen gösermek gerekir. Çünkü "mikro" tortuların mercanlar tarafından hızla tüketilerek adeta "yem" olarak bünyelerine alındığını ve sonuçta canlıların karardığını, kahverengileştiğini unutmayalım...

Administrator

Ayrıca Hans Werner Balling Bey'de tam anlamıyla Türk tipi var
    -Evet, babası Niğde'li...))

Junior Member

Ali Rıza Bey;

Öncelikle nazik davranışınız ( kh test ) için çok teşekkür ederim.

Sizinle ve hobici arkadaşlarla bu topiği ilk okuduğum zaman ve sonrası ile ilgili
    yaşadıklarımı paylaşmak isterim. Bende bir cok arkadas gibi yaptigim test sonuclarina
    göre; 3'lü bir dozaj pompası yardımı ile Kh, Ca, Mg ve dışarıdan elle trace dozluyordum.
    Tankı kuralı 2-3 ay kadar oldugundan canlı yükümde dolayısıyla az olduğu için makul tüketim
    miktarları ile gerekli degerleri sağlıyordum. Ama aklımda tam anlamıyla gercek manada Balling
    yapmak vardı. Topiği okudum. Gerekli malzemeyi merck markalı ürünlerle temin ettim. 3 ayrı
    karışımı hazırladım. Tankım 400 lt ve az önce belirttiğim gibi canli yüküm de az olduğu icin ve de
    gelişmeleri takip edip uygun ml ayarını bulmak icin Bubble magus pompamla her karışımdan 100'er
    ml. 5dk. ara ile (cihazın özelliği min. 5dk. ara verilebiliyor."yoksa aynı anda dozlamayi deneyecektim.")
    ve günde 24 parçada dozladim. Belirli bir süre sonra 7-7,5 olan Kh düzeyim 9,5 seviyelerine, 400 olan Ca
    düzeyim 480 seviyelerine, 1300 olan Mg düzeyim 1450 seviyelerine çıktı. Rowa karbon ve Rowa phos
    kullanmama rağmen suda belirlinbir seviyede bulanıklık meydana geldi. (Bu arada su degisimi haftalık olarak
    hiç aksatilmadi)

Yaptıgım test sonuclarına göre 100'er ml dozlama miktarını kademeli olarak azaltarak olması gereken degerlere
    ulaştım. Ama ne olursa olsun 3 karışımdan da hep aynı oranda dozladim.

Sonuc ve sorular:
    @ Acaba her 200lt icin 70ml kuralını uygulayip 140 ml ile başlayıp, devam etsem nasıl bir sonuc çıkardı?
    @@ Uygulamada ki hata herkesin kafasındaki soru işareti dozlama zamanı mı?
    @@@ Dozlamayi 24 parçaya bölmek hata mı?

Tecrübelerinize göre beni yönlendirirseniz cok sevinirim.
    Konu lincoln1976 tarafından (06-27-2012 Saat 08:09 PM ) değiştirilmiştir.

Senior Member

Ali Rıza abi dip çekimi ile ilgili birde deniz hıyarlarının geceleri kum üzerindeki hareketleri ve kumu süzmelerinden dolayı gece oluşan çökeltiyi dağıttığı söyleniyor.Beslenebilmek için kumu süzdüğü zaman sistemlerindeki asit sebebi nedeniyle kalsiyum ve karbonata dönüştüğü açıklanmış.Kenneth Schneider önderliğinde yapılan bir araştırmada..Avusturalya'da büyük Resif bölgesinde.
    "İnsan dilinin altında gizlidir."

Administrator

Şimdi, Balling sıvılarını ve dozlarını tekrar hatırlayalım:

Dozların hepsi, 2 litre saf RO suyuna olmak üzere 3 ayrı bidona hazırlanıyor:

1- İlk çözelti: 2 litre RO suya 168 g Sodyum Bikarbonat (NaHCO3)
    2- 2’inci çözelti: 2 litre RO suya 50 gram NaCl içermeyen “tuz” (Tropic Marin ProSpecial Mineral)
    3- 3’üncü çözelti: 2 litre RO suya önce 147 gram Kalsiyum Klorid Dihidrat (CaCl *2H2O) çözündürülecek, ardından aynı çözelti üzerine 34 gram Magnezyumchloride-Hexahydrate (MgCl2*6H2O) çözülecek.

Her birinden 200 litre akvaryum suyuna günlük 70 ml dozlanacak.

Duruma bakalım:
    3 ayrı karışımı hazırladım.
    Bu 3 ayrı karışım yukarıda yazılı olanlar ise, arada 5 dakika da bıraksanız, suda bulanıklık olmaması gerekir. Endişem Ca, karbonat ve Mg sıvılarının 3 ayrı sıvı olarak mı hazırlandığı? Değilse, devam edelim:
    Belirli bir süre sonra 7-7,5 olan Kh düzeyim 9,5 seviyelerine, 400 olan Ca düzeyim 480 seviyelerine, 1300 olan Mg düzeyim 1450 seviyelerine çıktı.
    Suyun 400 litre olduğundan yola çıkarak ve her birinden günlük yalnızca 100 ml dozlanmasına rağmen bu değerleri nası açıklarız? Bir tek yanıtı var: Hazırladığınız sıvılarda bir sorun var.

Yaptıgım test sonuclarına göre 100'er ml dozlama miktarını kademeli olarak azaltarak olması gereken degerlere ulaştım. Ama ne olursa olsun 3 karışımdan da hep aynı oranda dozladim.

Sonuc ve sorular:
    @ Acaba her 200lt icin 70ml kuralını uygulayip 140 ml ile başlayıp, devam etsem nasıl bir sonuc çıkardı?
    @@ Uygulamada ki hata herkesin kafasındaki soru işareti dozlama zamanı mı?
    @@@ Dozlamayi 24 parçaya bölmek hata mı?
    - Güzel bir sonuç çıkması gerekir. Çünkü dozlar içlerindeki molekkülerin ağırlıklarına göre hesaplanarak veriliyor. Bu nedenle canlı yüküyle bir ilgisi de yok.
    - Hayır. Dozlama zamanı, diye bir etken söz konusu değil.
    - 24 parça, arada 5 dakika farklar ile gün içerisinde 2-3 saatlik sapmalara neden olabilir. Bu nedenle 24 doz yerine 5-10 doz daha sağıklı olur. Böylelikle 5 dakika fark sonuçta ciddi bir sapma yaratmaz.

Bu arada 2 firma daha aynı anda dozlama yeteneğine sahip doz makinası yaptılar...)) Artık seçenek çoğaldı...))))

+ Konu Cevaplama Paneli