‘Sistem “aşırı” doymuş’ deyimi ile ‘sistemde tüketim 2-3 dKH’ birbirine çelişiyor gibi. Neden? Çünkü, bir karbonat tüketimi söz konusu ise, herhangi bir doymuşluktan söz edilemez. Kuşkusuz, karbonat tüketiminin yanısıra Ca tüketimi de söz konusudur, demektir. Tabii ki bu durumda “büyüme” memnuniyet verici olur. O zaman, bildiğiniz dozlama uygulamasına devam etmekte yarar var.

Açmak gerekirse, sabah KH akşam Ca verirseniz olmaz mı? Olur. (Biraz da yukarıda yazdığım İngilizce’yi açmak adına) Burada bir iddia söz konusu değil.

Benim söylediğimi örneklemek gerekirse: Diyelim 200 litre bir tankınız var ve Ca 400, KH: 7. Balling yapıyorsunuz ve sabah sözgelimi 70 ml karbonat dozluyorsunuz. (Hatırlarsanız 2 litrelik çözeltimizde 168 gram NaHCO3 var. Buna göre tankımıza 5,88 gram NaHCO3 verdik.) Şimdi suyun dKH değeri 7 ise bunu 17 ile çarptığımızda (sabit) mg/litre cinsinden 119 değerini elde ederiz. Kısaca suyun her 1 litresinde 119 mg karbonat, 200 litresinde (tankın tamamında) ise 23.800 miligram, yani 23.8 gram karbonat buluruz. Dolayısıyla, siz 5.88 gram eklediğinizde suyun KH değerini (23.8 grama göre) yaklaşık yüzde 25 arttırırsınız.

Bununla da kalmazsınız: Bu eklediğiniz karbonat yavaş yavaş suda yer alan Ca ile birleşerek Ca değerini aşağıya çekmeye başlar. Ne zamana kadar? Akşama, sözgelimi Ca ekleyene kadar. Aynı durumu Ca için de verebilirim, ama bence gereksiz. Buraya kadar eğer, bir iyonik dengesizlikten söz edilen anlaşılmadıysa, fazla uzun örneklemelere gerek yok..

Şimdi, daha önemli bir konuya gelelim: Her 2 çözeltiyi aynı anda dozladığımızda bize getirilen karşı tez, akvaryumda oluşması ve canlılar tarafından kullanılmasını umduğumuz Ca ve karbonatların anında reaksiyona girerek çökmesi (precipitate)..

Üzgünüm! Aşağıda izleyeceğiniz videoda Harvard Üniversitesi’nden hocam Profesör Harrison Ford, jedi talebelerine küçük bir ders veriyor.. Tahmin edebileceğiniz gibi, CaCl ve NaHCO3 çözeltileri birbirlerine “boca” ediliyor. Formül tahtada ve hocamız soruyor:

- Jedi, söyle bana ne zaman çökelti oluşur?
- Sabaha..

Ve evet, mikro partiküller birleştiklerinde suspansiyon oluşturuyor ve yüzen parçacıklar görülebiliyor ama bir çökelti? Seyredelim:

Bir kez daha yineliyorum: Her akvaryumun ayrı bir hikayesi var. Hangi yöntemle memnunsanız, ona sadık kalın.

Diğer soruları yanıtlamaya çalışacağım..