Şimdi, Balling sıvılarını ve dozlarını tekrar hatırlayalım:

Dozların hepsi, 2 litre saf RO suyuna olmak üzere 3 ayrı bidona hazırlanıyor:

1- İlk çözelti: 2 litre RO suya 168 g Sodyum Bikarbonat (NaHCO3)
2- 2’inci çözelti: 2 litre RO suya 50 gram NaCl içermeyen “tuz” (Tropic Marin ProSpecial Mineral)
3- 3’üncü çözelti: 2 litre RO suya önce 147 gram Kalsiyum Klorid Dihidrat (CaCl *2H2O) çözündürülecek, ardından aynı çözelti üzerine 34 gram Magnezyumchloride-Hexahydrate (MgCl2*6H2O) çözülecek.

Her birinden 200 litre akvaryum suyuna günlük 70 ml dozlanacak.

Duruma bakalım:
3 ayrı karışımı hazırladım.
Bu 3 ayrı karışım yukarıda yazılı olanlar ise, arada 5 dakika da bıraksanız, suda bulanıklık olmaması gerekir. Endişem Ca, karbonat ve Mg sıvılarının 3 ayrı sıvı olarak mı hazırlandığı? Değilse, devam edelim:
Belirli bir süre sonra 7-7,5 olan Kh düzeyim 9,5 seviyelerine, 400 olan Ca düzeyim 480 seviyelerine, 1300 olan Mg düzeyim 1450 seviyelerine çıktı.
Suyun 400 litre olduğundan yola çıkarak ve her birinden günlük yalnızca 100 ml dozlanmasına rağmen bu değerleri nası açıklarız? Bir tek yanıtı var: Hazırladığınız sıvılarda bir sorun var.

Yaptıgım test sonuclarına göre 100'er ml dozlama miktarını kademeli olarak azaltarak olması gereken degerlere ulaştım. Ama ne olursa olsun 3 karışımdan da hep aynı oranda dozladim.

Sonuc ve sorular:
@ Acaba her 200lt icin 70ml kuralını uygulayip 140 ml ile başlayıp, devam etsem nasıl bir sonuc çıkardı?
@@ Uygulamada ki hata herkesin kafasındaki soru işareti dozlama zamanı mı?
@@@ Dozlamayi 24 parçaya bölmek hata mı?
- Güzel bir sonuç çıkması gerekir. Çünkü dozlar içlerindeki molekkülerin ağırlıklarına göre hesaplanarak veriliyor. Bu nedenle canlı yüküyle bir ilgisi de yok.
- Hayır. Dozlama zamanı, diye bir etken söz konusu değil.
- 24 parça, arada 5 dakika farklar ile gün içerisinde 2-3 saatlik sapmalara neden olabilir. Bu nedenle 24 doz yerine 5-10 doz daha sağıklı olur. Böylelikle 5 dakika fark sonuçta ciddi bir sapma yaratmaz.

Bu arada 2 firma daha aynı anda dozlama yeteneğine sahip doz makinası yaptılar...)) Artık seçenek çoğaldı...))))