PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kumda Biriken Topaklanmalar

Ateş
03-03-2011, 01:51 PM
Akvaryum kumunun üzerinde kumdan oluşan yuvarlak topaklanmalara rastladım.
Akvaryum kurulalı henüz 2 ay oldu ve herhangi bir katkı kullanmıyorum. Sadece 2 haftada bir Prodibio Biodigest kullanıyorum.
Avaryumda 2 adet Percula 3 adet Shrimp, 2 adet Sally Lightfoot Crab ve snail ve conchlar mevcut.
Acaba bu topaklanmaların sebebi nedir? Bir soruna mı işaret ediyor?

Ateş
03-04-2011, 07:47 AM
Topaklanmaların resimleri

Resimler, photobucket sitesinden kaynaklanan sorun nedeniyle mesaj içerisinden çıkarıldı.. Aşağıda daha açıklayıcı resimler yer almaktadır.

Ergün
03-04-2011, 12:46 PM
conchların yumurtası bunlar.

Ateş
03-04-2011, 01:00 PM
İlginç doğrusu. Ben sadece kum görebildim.
Demek ki ortalıkta balık olmayınca meydan conclara kalmış.

gorduhan
03-05-2011, 08:27 AM
Arka fonda görülen kayalar olgunlaşmaya başlamış. Bu iyi bir şey..

Ali Rıza Kuranel
03-05-2011, 05:30 PM
Topaklanmanın nedeni kalsyum karbonat: Akvaryuma dozlanan (Ca Reaktörü) CaCO3 içeride yeterince canlı olmadığından ve evet yeterince "akıntı" da olmadığından kumda topaklanmalara neden olur ve resimde görüldüğü gibi kum tepeciklerine (dune: çok iyi filmdir, bu arada) yol açar..

Zararlı mıdır? Evet. Kumun nefes almasını ya da daha açıkçası kumda bakteriyel faaliyetlerin - o bölgede- oluşamamasına neden olur: Dip çekerken alınmasında fayda var..

Buradan "şu" sonuç çıkmamalı: KH ve Ca yüksek olabilir ve içeride yeterince canlı da olmayabilir: Ca Reaktörünü kapatalım! Hayır! Kesinlikle kapatmayalım.. İşte arka fonda görülen kayaların "olgunlaşması" bu yüzden...

CaCO3 önünde sonunda -yeterli akıntı da olduğunda- içeride tüketilecek ve "dune" oluşumu zamanla yok olacak...

Dune: Sting/1984:http://www.youtube.com/watch?v=f0CtRupIgO0

karaadam
03-06-2011, 08:03 PM
Ali Bey bahsettiğiniz topaklanma özellikle balling yapanlarda gözlemlenmekte.
Fakat görsel açıdan görmeniz pek mümkün değil ancak elle yokladığınızda
fark edersiniz. Burdaki topaklanma bana conchların işi gibi geldi.

Ateş
03-07-2011, 08:16 AM
Google'da Conch eggs diye arattığımda bulduğum bazı resimler ektedir.

Ben de kalsiyum karbonat diye düşündüm fakat su değerleri Ca 390, Mg 1100, Kh 9.

Ateş
03-09-2011, 08:16 AM
Topaklanmaların sebebi conchlar.
Dün gece iki adet conch'un kumda bu topaklanmayı yaparken gördüm. Kumu yavaş yavaş alttan kaldırarak yuvarlak haline getiriyorlar.

Bunlarda sabah aynı yerde çektiğim resimler.

Giray GÜN
04-04-2011, 06:31 AM
Tabiki de topaklanma sebebi conchlar Ateş güzel tespit etmişsin doğruyu bulmuşsun. Ergün zaten bir bakışta anlamış.